SCHON 2026.1 - en to ja-jp translation catalogue (221 entries)

en: 1x1 transparent GIF image. Always returned regardless of tracking status to maintain consistent behavior.
ja-jp: 1x1透明GIF画像。動作の一貫性を保つため、トラッキング状態に関わらず常に返される。

en: A verification code has been sent to your email.
ja-jp: 確認コードがメールアドレスに送信されました。

en: Account already registered but not yet activated. A new activation email has been sent.
ja-jp: アカウントは登録済みですが、まだ有効化されていません。新しい有効化メールが送信されました。

en: Accounting
ja-jp: 会計

en: All rights reserved
ja-jp: 無断複写・転載を禁じます

en: Anonymous or authenticated non-staff users send messages. Also supports action=ping.
ja-jp: 匿名または認証されたスタッフ以外のユーザーがメッセージを送信。action=pingもサポートしています。

en: Assignee must be a staff user.
ja-jp: 担当者はスタッフユーザーでなければなりません。

en: Campaign '{}' cannot be sent (status: {}).
ja-jp: キャンペーン '{}' を送信できません（ステータス: {}）。

en: Campaign '{}' has no recipients. Prepare recipients first.
ja-jp: キャンペーン「{}」には受信者がいません。まず受信者を準備してください。

en: Campaign '{}' is not in draft status.
ja-jp: キャンペーン「{}」は下書き状態ではありません。

en: Cancel campaign
ja-jp: キャンペーンをキャンセルする

en: Cancelled
ja-jp: キャンセルされました

en: Chat message
ja-jp: チャットメッセージ

en: Chat messages
ja-jp: チャットメッセージ

en: Chat thread
ja-jp: チャットスレッド

en: Chat threads
ja-jp: チャットスレッド

en: Clicked
ja-jp: クリックされた

en: Close selected threads
ja-jp: 選択したスレッドを閉じる

en: Closed
ja-jp: クローズド

en: Content
ja-jp: コンテンツ

en: Documentation
ja-jp: ドキュメント

en: Draft
ja-jp: 草案

en: Failed
ja-jp: 失敗した

en: For anonymous threads
ja-jp: 匿名スレッドの場合

en: Handles refreshing of tokens for authentication purposes. This class is used to provide functionality for token refresh operations as part of an authentication system. It ensures that clients can request a refreshed token within defined rate limits. The view relies on the associated serializer to validate token refresh inputs and produce appropriate outputs.
ja-jp: 認証目的のトークンのリフレッシュを処理します。このクラスは、認証システムの一部としてトークンのリフレッシュ操作の機能を提供するために使用されます。このクラスは、クライアントがリフレッシュされたトークンを定義されたレート制限内で要求できるようにします。ビューは、トークン更新の入力を検証して適切な出力を行うために、 関連するシリアライザに依存します。

en: Invalid attribute format: {attribute_pair}
ja-jp: 無効な属性形式です：{attribute_pair}です！

en: Invalid or expired code. Please try again.
ja-jp: 無効または期限切れのコードです。もう一度お試しください。

en: Invalid or missing unsubscribe token.
ja-jp: 無効または欠落している購読解除トークン。

en: Invalid unsubscribe token format.
ja-jp: 無効な登録解除トークン形式です。

en: Message must be 1..1028 characters.
ja-jp: メッセージは1〜1028文字でなければならない。

en: Metadata
ja-jp: メタデータ

en: One-Click Unsubscribe (RFC 8058)
ja-jp: ワンクリック配信停止 (RFC 8058)

en: Open
ja-jp: オープン

en: Open selected threads
ja-jp: 選択したスレッドを開く

en: Opened
ja-jp: 開店

en: Pending
ja-jp: 保留中

en: Per-thread staff channel
ja-jp: スレッドごとのスタッフチャンネル

en: Prepare recipients (subscribed users)
ja-jp: 受信者（登録ユーザー）の準備

en: Preparing recipients for campaign '{}'.
ja-jp: キャンペーン「{}」の受信者準備中

en: RFC 8058 compliant one-click unsubscribe endpoint for email campaigns.
    
    This endpoint supports the List-Unsubscribe-Post header mechanism defined in RFC 8058, which allows email clients to unsubscribe users with a single click without leaving the email application.
    
    The token can be provided either as a query parameter or in the request body.
    
    **Standards Compliance:**
    - RFC 8058: Signaling One-Click Functionality for List Email Headers
    - RFC 2369: The Use of URLs as Meta-Syntax for Core Mail List Commands
    
    **Note:** Transactional emails are not affected by this setting.
ja-jp: RFC 8058準拠のメールキャンペーン向けワンクリック購読解除エンドポイント。このエンドポイントはRFC 8058で定義されたList-Unsubscribe-Postヘッダー機構をサポートし、メールクライアントがメールアプリケーションを離れることなくワンクリックでユーザーの購読解除を可能にします。トークンはクエリパラメータまたはリクエストボディのいずれかで提供可能です。
    
    **標準準拠:**- RFC 8058: メーリングリストヘッダー向けワンクリック機能のシグナリング- RFC 2369: コアメーリングリストコマンドのメタ構文としてのURLの使用**注:** トランザクションメールはこの設定の影響を受けません。

en: Records when a campaign email is opened by the recipient.
    
    This endpoint is called automatically when the tracking pixel (1x1 transparent GIF) embedded in the email is loaded by the recipient's email client.
    
    **How it works:**
    1. Each campaign email contains a unique tracking pixel URL with a `tid` parameter
    2. When the email is opened and images are loaded, this endpoint is called
    3. The recipient's status is updated to 'opened' and the timestamp is recorded
    4. The campaign's aggregate opened count is updated
    
    **Privacy considerations:**
    - Only the first open is recorded (subsequent opens are ignored)
    - No personal information beyond the tracking ID is logged
    - Users who disable image loading will not trigger this event
    
    **Response:**
    Returns a 1x1 transparent GIF image regardless of whether tracking succeeded, to ensure consistent behavior and prevent information leakage.
ja-jp: キャンペーンメールが受信者によって開封されたことを記録します。このエンドポイントは、メールに埋め込まれたトラッキングピクセル（1x1透明GIF）が受信者のメールクライアントによって読み込まれた際に自動的に呼び出されます。
    
    **動作原理:**1. 各キャンペーンメールには`tid`パラメータ付きの一意のトラッキングピクセルURLが含まれる2. メールが開封され画像が読み込まれると、このエンドポイントが呼び出される3. 受信者のステータスが「開封済み」に更新され、タイムスタンプが記録される4. キャンペーンの総開封数が更新される**プライバシーに関する考慮事項:**
    - 最初の開封のみ記録（以降の開封は無視）- トラッキングID以外の個人情報はログに記録されない- 画像読み込みを無効化したユーザーは本イベントをトリガーしない**レスポンス:** トラッキングの成功可否に関わらず、一貫した動作と情報漏洩防止のため、1x1透明GIF画像を返却します。

en: Reply, close, and ping within a specific thread.
ja-jp: 特定のスレッド内での返信、クローズ、Ping送信。

en: Represents a User entity with customized fields and methods for extended functionality. This class extends the AbstractUser model and integrates additional features like custom email login, validation methods, subscription status, verification, and attributes storage. It also provides utilities for managing recently viewed items and token-based activation for verifying accounts. The User model is designed to handle specific use cases for enhanced user management.
ja-jp: 拡張機能のためにカスタマイズされたフィールドとメソッドを持つ User エンティティを表します。このクラスは AbstractUser モデルを拡張し、カスタムメールログイン、検証メソッド、購読ステータス、検証、属性保存などの追加機能を統合しています。また、最近閲覧したアイテムを管理するユーティリティや、アカウントを検証するためのトークンベースのアクティベーションも提供します。Userモデルは、ユーザ管理を強化するための特定のユースケースを扱うように設計されています。

en: Represents a view for getting a pair of access and refresh tokens and user's data. This view manages the process of handling token-based authentication where clients can get a pair of JWT tokens (access and refresh) using provided credentials. It is built on top of a base token view and ensures proper rate limiting to protect against brute force attacks.
ja-jp: アクセストークンとリフレッシュトークンのペアとユーザーデータを取得するためのビューを表します。このビューは、クライアントが提供されたクレデンシャルを使用して JWT トークンのペア（アクセスとリフレッシュ）を取得できる、トークン・ベースの認証を処理するプロセスを管理します。ベースのトークンビューの上に構築され、ブルートフォース攻撃から保護するために適切なレート制限を保証します。

en: Represents a view for verifying JSON Web Tokens (JWT) using specific serialization and validation logic.
ja-jp: 特定のシリアライズと検証ロジックを使用して JSON ウェブトークン (JWT) を検証するビューを表します。

en: Returned when no tracking ID is provided. Note: Invalid tracking IDs still return 200 with the GIF to prevent enumeration attacks.
ja-jp: 追跡IDが提供されない場合に返されます。注記：無効な追跡IDでも、列挙攻撃を防ぐため、GIFと共に200を返します。

en: Scheduled
ja-jp: 予定済み

en: Scheduling
ja-jp: スケジュール設定

en: Send campaign now
ja-jp: 今すぐキャンペーンを送信

en: Sending
ja-jp: 送信

en: Sent
ja-jp: 遅く

en: Staff
ja-jp: スタッフ

en: Staff inbox control
ja-jp: スタッフの受信トレイ管理

en: Staff-only actions: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads are emitted.
ja-jp: スタッフのみのアクション: list_open、assign、reply、close、ping。統一されたイベントペイロードが発行されます。

en: Started sending campaign '{}'.
ja-jp: キャンペーン '{}' の送信を開始しました。

en: Statistics
ja-jp: 統計

en: Successfully unsubscribed from email campaigns.
ja-jp: メール配信リストからの登録解除が完了しました。

en: System
ja-jp: システム

en: Track email open event
ja-jp: メール開封イベントを追跡する

en: Tracking ID (UUID) unique to each campaign-recipient combination. This ID links the open event to a specific recipient and campaign.
ja-jp: 各キャンペーンと受信者の組み合わせに固有のトラッキングID（UUID）。このIDは開封イベントを特定の受信者とキャンペーンに関連付けます。

en: Two-factor authentication
ja-jp: 二要素認証

en: UUID token for unsubscribing. This token is unique per user and is included in the unsubscribe link of every campaign email. The token remains constant for each user unless regenerated.
ja-jp: 登録解除用UUIDトークン。このトークンはユーザーごとに一意であり、すべてのキャンペーンメールの登録解除リンクに含まれます。トークンは再生成されない限り、各ユーザーで不変です。

en: Unsubscribe
ja-jp: 配信停止

en: Unsubscribe a user from all marketing email campaigns using their unique unsubscribe token.
    
    This endpoint is designed for email client compatibility where clicking a link triggers a GET request. The user will no longer receive promotional emails after successful unsubscription.
    
    **Note:** Transactional emails (order confirmations, password resets, etc.) are not affected by this setting.
ja-jp: ユーザー固有の配信停止トークンを使用して、すべてのマーケティングメールキャンペーンからユーザーを配信停止します。このエンドポイントは、リンククリックがGETリクエストをトリガーするメールクライアントの互換性を考慮して設計されています。配信停止が正常に完了すると、ユーザーはプロモーションメールを受信しなくなります。**注：**トランザクションメール（注文確認、パスワードリセットなど）はこの設定の影響を受けません。

en: Unsubscribe from email campaigns
ja-jp: メール配信の登録解除

en: Unsubscribe token (alternative to query parameter). Can be omitted if token is provided in URL.
ja-jp: 購読解除トークン（クエリパラメータの代替）。URLにトークンが指定されている場合は省略可能。

en: Unsubscribe token is required.
ja-jp: 購読解除トークンが必要です。

en: User
ja-jp: ユーザー

en: User associated with the token was not found.
ja-jp: トークンに関連付けられたユーザーが見つかりませんでした。

en: User messages entrypoint
ja-jp: ユーザーメッセージのエントリーポイント

en: User not found.
ja-jp: ユーザーが見つかりません。

en: User view set implementation.
    Provides a set of actions that manage user-related data such as creation, retrieval, updates, deletion, and custom actions including password reset, avatar upload, account activation, and recently viewed items merging. This class extends the mixins and GenericViewSet for robust API handling.
ja-jp: ユーザービューセットの実装。
    作成、取得、更新、削除、およびパスワードリセット、アバターアップロード、アカウントの有効化、最近見たアイテムのマージなどのカスタムアクションなど、ユーザ関連のデータを管理するアクションのセットを提供します。このクラスは、堅牢なAPIハンドリングのためにミキシンとGenericViewSetを拡張します。

en: Valid email is required for anonymous chats.
ja-jp: 匿名チャットには有効なEメールが必要です。

en: Verification code
ja-jp: 認証コード

en: Verify
ja-jp: 確認する

en: Verify a token (refresh or access).
ja-jp: トークンを確認する（リフレッシュまたはアクセス）。

en: We're searching for the operator to answer you already, hold by!
ja-jp: 今、オペレーターを探しているところです！

en: You are already unsubscribed.
ja-jp: あなたは既に購読を解除されています。

en: You cannot jump over your head!
ja-jp: 頭上を飛び越えることはできない！

en: You have been successfully unsubscribed from our emails.
ja-jp: メール配信の登録解除が完了しました。

en: You received this email because you subscribed to our newsletter.
ja-jp: このメールは、ニュースレターに登録されたためにお送りしています。

en: account already activated!
ja-jp: あなたはすでにアカウントを有効にしています...

en: account already activated...
ja-jp: アカウントはすでに有効になっています...

en: activate
                                        account
ja-jp: アクティベート
                                        アカウント

en: activate a user's account
ja-jp: ユーザーアカウントの有効化

en: activate your account
ja-jp: アカウントの有効化

en: activation link is invalid or account already activated
ja-jp: アクティベーションリンクが無効であるか、アカウントがすでにアクティベーションされています。

en: activation link is invalid!
ja-jp: アクティベーションリンクが無効です！

en: activation token
ja-jp: アクティベーション・トークン

en: activation token created
ja-jp: アクティベーショントークンが作成されました

en: additional info
ja-jp: 追加情報

en: address set
ja-jp: 住所

en: admin OTP code
ja-jp: 管理者用ワンタイムパスワードコード

en: admin OTP codes
ja-jp: 管理者用ワンタイムパスワードコード

en: all rights reserved
ja-jp: 無断複写・転載を禁じます。

en: assignee must be a staff user.
ja-jp: 担当者はスタッフユーザーでなければならない。

en: attributes
ja-jp: 属性

en: attributes may be used to store custom data
ja-jp: 属性は、カスタム・データを保存するために使用することができる。

en: attributes must be a dictionary
ja-jp: attributes`は辞書でなければならない。

en: available variables
ja-jp: 利用可能な変数

en: avatar
ja-jp: アバター

en: balance
ja-jp: バランス

en: best regards,<br>The %(project_name)s team
ja-jp: よろしくお願いします、<br>%(project_name)sチーム

en: best regards,<br>the %(project_name)s team
ja-jp: よろしくお願いします、<br>%(project_name)sチーム

en: blacklisted token
ja-jp: ブラックリストトークン

en: blacklisted tokens
ja-jp: ブラックリストに載ったトークン

en: business identificator is required when registering as a business
ja-jp: 事業者登録の際には、事業者識別情報が必要です。

en: campaign
ja-jp: キャンペーン

en: campaign recipient
ja-jp: キャンペーンの受取人

en: campaign recipients
ja-jp: キャンペーンの受信者

en: clicked at
ja-jp: クリックされた

en: clicked count
ja-jp: クリック数

en: confirm a user's password reset
ja-jp: ユーザーのパスワード・リセットを確認する

en: content
ja-jp: 内容

en: create a new user
ja-jp: 新規ユーザーの作成

en: delete a user
ja-jp: ユーザーを削除する

en: documentation of available template variables
ja-jp: 利用可能なテンプレート変数のドキュメント

en: email
ja-jp: 電子メール

en: email body in markdown - supports {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}
ja-jp: メール本文の内容 - {{ user.first_name }}をサポートします、{{ user.email }}をサポートします、{{ project_name }} をサポートします、{{ unsubscribe_url }}をサポートします

en: email campaign
ja-jp: メールキャンペーン

en: email campaigns
ja-jp: メールキャンペーン

en: email subject line - supports {{ variables }}
ja-jp: メール件名 - {{ variables }} をサポートします

en: email template
ja-jp: メールテンプレート

en: email template to use for this campaign
ja-jp: このキャンペーンで使用するメールテンプレート

en: email templates
ja-jp: メールテンプレート

en: error details if sending failed
ja-jp: 送信に失敗した場合のエラー詳細

en: error message
ja-jp: エラーメッセージ

en: failed count
ja-jp: 失敗したカウント

en: file size must not exceed 5 MB
ja-jp: ファイルサイズは5MBを超えてはなりません

en: first_name
ja-jp: 名前

en: group
ja-jp: グループ

en: groups
ja-jp: グループ

en: handle avatar upload for a user
ja-jp: ユーザーのアバターアップロードを処理する

en: hello %(user_first_name)s,
ja-jp: こんにちは %(user_first_name)s,

en: if the button above does not work, please copy and paste the following URL
                                into your web browser:
ja-jp: 上記のボタンが機能しない場合は、次のURLをコピーしてウェブブラウザに貼り付けてください。
                                をウェブブラウザに貼り付けてください：

en: if you did not send this request, please ignore this
                                email.
ja-jp: このリクエストを送信していない場合は、このメールを無視してください。
                                電子メールをお送りください。

en: important dates
ja-jp: 重要な日程

en: internal name for the campaign
ja-jp: キャンペーンの内部名称

en: internal name for the template
ja-jp: テンプレートの内部名

en: invalid phone number format. the number must be entered in the format: "+999999999". up to 15 digits allowed.
ja-jp: 電話番号の形式が無効です。電話番号は次の形式で入力してください："+999999999".15桁まで入力可能です。

en: invalid token
ja-jp: 無効なトークン

en: is verified
ja-jp: 確認済み

en: is_active
ja-jp: アクティブ

en: is_subscribed
ja-jp: 購読中

en: language is one of the {settings.LANGUAGES} with default {settings.LANGUAGE_CODE}
ja-jp: 言語は {settings.LANGUAGES} のいずれかで、デフォルトは {settings.LANGUAGE_CODE} です。

en: last_name
ja-jp: 姓

en: logo
ja-jp: ロゴ

en: malformed email
ja-jp: 不正な電子メール

en: malformed email: {email}
ja-jp: 不正な電子メール：{email}

en: malformed phone number: {phone_number}
ja-jp: 電話番号が不正です：{phone_number}！

en: merge client-stored recently viewed products
ja-jp: クライアントが最近閲覧した商品をマージする

en: must set token_class attribute on class.
ja-jp: クラスにtoken_class属性を設定する必要があります！

en: name
ja-jp: 名前

en: no active account
ja-jp: アクティブなアカウントが見つかりません

en: no user uuid claim present in token
ja-jp: トークンにユーザー uuid クレームが存在しない

en: obtain a token pair
ja-jp: トークン・ペアの取得

en: obtain a token pair (refresh and access) for authentication.
ja-jp: 認証用のトークンペア（リフレッシュとアクセス）を取得する。

en: only image files are allowed (jpg, png, gif, webp)
ja-jp: 画像ファイルのみ許可されます（jpg、png、gif、webp）

en: opened at
ja-jp: 開店

en: opened count
ja-jp: 開封済みカウント

en: order
ja-jp: オーダー

en: orders
ja-jp: 受注状況

en: outstanding token
ja-jp: 卓越したトークン

en: outstanding tokens
ja-jp: トークン残高

en: partially update a user's details
ja-jp: ユーザーの詳細を部分的に更新する

en: password reset confirmation
ja-jp: パスワード再設定確認

en: password reset successfully
ja-jp: パスワードのリセットに成功しました！

en: password too weak
ja-jp: パスワードが弱すぎる

en: passwords do not match
ja-jp: パスワードが一致しない

en: permissions
ja-jp: アクセス許可

en: personal info
ja-jp: 個人情報

en: phone_number
ja-jp: 電話番号

en: plain text content
ja-jp: プレーンテキストコンテンツ

en: plain text fallback (auto-generated if empty)
ja-jp: プレーンテキストのフォールバック（空の場合自動生成）

en: provide user or email for anonymous thread.
ja-jp: 匿名スレッドの場合は、ユーザーまたは電子メールを入力してください。

en: refresh a token pair
ja-jp: トークン・ペアのリフレッシュ

en: refresh a token pair (refresh and access).
ja-jp: トークン・ペアをリフレッシュする（リフレッシュとアクセス）。

en: reset a user's password by sending a reset password email
ja-jp: パスワード再設定メールを送信して、ユーザーのパスワードを再設定する。

en: reset password
ja-jp: パスワードのリセット

en: reset your password
ja-jp: パスワードのリセット

en: retrieve a user's details
ja-jp: ユーザーの詳細を取得する

en: scheduled at
ja-jp: 予定されている

en: sent at
ja-jp: 遅れて

en: sent count
ja-jp: 送信数

en: something went wrong: {e!s}
ja-jp: 何かが間違っていた：{e!s}

en: stats
ja-jp: 国家

en: status
ja-jp: ステータス

en: subject
ja-jp: 件名

en: template
ja-jp: テンプレート

en: thank you for signing up for %(project_name)s. please activate your account
                                by clicking the button below:
ja-jp: %(project_name)sにご登録いただきありがとうございます。下のボタンをクリックしてアカウントを有効にしてください：

en: the products this user has viewed most recently (max 48), in reverse‐chronological order
ja-jp: このユーザーが最近閲覧した商品（最大48件）を逆順に表示します。

en: the token is invalid
ja-jp: トークンが無効

en: the token is valid
ja-jp: トークンは有効です

en: the user's b64-encoded uuid who referred the new user to us.
ja-jp: 新規ユーザーを紹介したユーザーのb64エンコードされたuuid。

en: token for secure one-click unsubscribe from campaigns
ja-jp: キャンペーンからの安全なワンクリック解除用トークン

en: token is invalid!
ja-jp: トークンが無効です！

en: token_blacklisted
ja-jp: トークンのブラックリスト入り

en: total recipients
ja-jp: 総受取人数

en: tracking ID
ja-jp: 追跡ID

en: unique ID for tracking opens and clicks
ja-jp: 開封とクリックを追跡するための固有ID

en: unique identifier for the template
ja-jp: テンプレート固有識別子

en: unselect this instead of deleting accounts
ja-jp: アカウントを削除する代わりに、この選択を解除する

en: unsubscribe token
ja-jp: 登録解除トークン

en: update a user's details
ja-jp: ユーザー情報の更新

en: user
ja-jp: ユーザー

en: user does not exist
ja-jp: ユーザーが存在しない

en: user email address
ja-jp: ユーザーのメールアドレス

en: user phone number
ja-jp: ユーザー電話番号

en: user profile image
ja-jp: ユーザープロフィール画像

en: user verification status
ja-jp: ユーザーの認証状況

en: user's newsletter subscription status
ja-jp: ユーザーのニュースレター購読状況

en: users
ja-jp: ユーザー

en: verify a token
ja-jp: トークンの検証

en: we have received a request to reset your password. please reset your password
                                by clicking the button below:
ja-jp: パスワードの再設定依頼が届いております。以下のボタンをクリックして、パスワードをリセットしてください：

en: when the campaign was actually sent
ja-jp: キャンペーンが実際に送信されたとき

en: when to send the campaign (leave empty for manual send)
ja-jp: キャンペーン送信日時（手動送信の場合は空欄のまま）

en: wishlist
ja-jp: ウィッシュリスト

en: {name} does not exist: {uuid}
ja-jp: {name}は存在しません：{uuid}が存在しません！

en: {settings.PROJECT_NAME} | Activate Account
ja-jp: {settings.PROJECT_NAME}｜ アカウントの有効化| アカウントの有効化

en: {settings.PROJECT_NAME} | Reset Password
ja-jp: {settings.PROJECT_NAME}| パスワードのリセット

en: {} campaign(s) cancelled.
ja-jp: キャンペーンがキャンセルされました。
