SCHON 2026.1 - en to id-id translation catalogue (219 entries)

en: 1x1 transparent GIF image. Always returned regardless of tracking status to maintain consistent behavior.
id-id: Gambar GIF transparan berukuran 1x1. Selalu dikembalikan terlepas dari status pelacakan untuk menjaga konsistensi perilaku.

en: A verification code has been sent to your email.
id-id: Kode verifikasi telah dikirimkan ke email Anda.

en: Account already registered but not yet activated. A new activation email has been sent.
id-id: Akun sudah terdaftar tetapi belum diaktifkan. Email aktivasi baru telah dikirim.

en: Accounting
id-id: Akuntansi

en: All rights reserved
id-id: Semua hak dilindungi undang-undang.

en: Anonymous or authenticated non-staff users send messages. Also supports action=ping.
id-id: Pengguna anonim atau pengguna nonstaf yang diautentikasi mengirim pesan. Juga mendukung action=ping.

en: Assignee must be a staff user.
id-id: Penerima tugas haruslah seorang staf pengguna.

en: Campaign '{}' cannot be sent (status: {}).
id-id: Kampanye '{}' tidak dapat dikirim (status: {}).

en: Campaign '{}' has no recipients. Prepare recipients first.
id-id: Kampanye '{}' tidak memiliki penerima. Siapkan penerima terlebih dahulu.

en: Campaign '{}' is not in draft status.
id-id: Kampanye '{}' tidak dalam status draf.

en: Cancel campaign
id-id: Batalkan kampanye

en: Cancelled
id-id: Dibatalkan

en: Chat message
id-id: Pesan obrolan

en: Chat messages
id-id: Pesan obrolan

en: Chat thread
id-id: Utas obrolan

en: Chat threads
id-id: Utas obrolan

en: Clicked
id-id: Diklik

en: Close selected threads
id-id: Menutup utas yang dipilih

en: Closed
id-id: Ditutup

en: Content
id-id: Konten

en: Documentation
id-id: Dokumentasi

en: Draft
id-id: Rancangan

en: Failed
id-id: Gagal

en: For anonymous threads
id-id: Untuk utas anonim

en: Handles refreshing of tokens for authentication purposes. This class is used to provide functionality for token refresh operations as part of an authentication system. It ensures that clients can request a refreshed token within defined rate limits. The view relies on the associated serializer to validate token refresh inputs and produce appropriate outputs.
id-id: Menangani penyegaran token untuk tujuan otentikasi. Kelas ini digunakan untuk menyediakan fungsionalitas untuk operasi penyegaran token sebagai bagian dari sistem otentikasi. Kelas ini memastikan bahwa klien dapat meminta penyegaran token dalam batas kecepatan yang ditentukan. Tampilan bergantung pada serializer terkait untuk memvalidasi input penyegaran token dan menghasilkan output yang sesuai.

en: Invalid attribute format: {attribute_pair}
id-id: Format atribut tidak valid: {attribute_pair}!

en: Invalid or expired code. Please try again.
id-id: Kode tidak valid atau telah kadaluwarsa. Silakan coba lagi.

en: Invalid or missing unsubscribe token.
id-id: Token unsubscribe tidak valid atau hilang.

en: Invalid unsubscribe token format.
id-id: Format token unsubscribe tidak valid.

en: Message must be 1..1028 characters.
id-id: Pesan harus terdiri dari 1..1028 karakter.

en: One-Click Unsubscribe (RFC 8058)
id-id: Berhenti Berlangganan dengan Satu Klik (RFC 8058)

en: Open
id-id: Buka

en: Open selected threads
id-id: Buka utas yang dipilih

en: Opened
id-id: Dibuka

en: Pending
id-id: Menunggu

en: Per-thread staff channel
id-id: Saluran staf per utas

en: Prepare recipients (subscribed users)
id-id: Siapkan penerima (pengguna yang berlangganan)

en: Preparing recipients for campaign '{}'.
id-id: Mempersiapkan penerima untuk kampanye '{}'.

en: RFC 8058 compliant one-click unsubscribe endpoint for email campaigns.
    
    This endpoint supports the List-Unsubscribe-Post header mechanism defined in RFC 8058, which allows email clients to unsubscribe users with a single click without leaving the email application.
    
    The token can be provided either as a query parameter or in the request body.
    
    **Standards Compliance:**
    - RFC 8058: Signaling One-Click Functionality for List Email Headers
    - RFC 2369: The Use of URLs as Meta-Syntax for Core Mail List Commands
    
    **Note:** Transactional emails are not affected by this setting.
id-id: Titik akhir (endpoint) unsubscribe satu klik yang sesuai dengan RFC 8058 untuk kampanye email. Titik akhir ini mendukung mekanisme header List-Unsubscribe-Post yang didefinisikan dalam RFC 8058, yang memungkinkan klien email untuk unsubscribe pengguna dengan satu klik tanpa meninggalkan aplikasi email. Token dapat disediakan sebagai parameter kueri atau dalam badan permintaan.
    
    **Kepatuhan Standar:** - RFC 8058: Penandaan Fungsi Satu Klik untuk Header Email Daftar - RFC 2369: Penggunaan URL sebagai Sintaks Meta untuk Perintah Daftar Email Utama **Catatan:** Email transaksional tidak terpengaruh oleh pengaturan ini.

en: Records when a campaign email is opened by the recipient.
    
    This endpoint is called automatically when the tracking pixel (1x1 transparent GIF) embedded in the email is loaded by the recipient's email client.
    
    **How it works:**
    1. Each campaign email contains a unique tracking pixel URL with a `tid` parameter
    2. When the email is opened and images are loaded, this endpoint is called
    3. The recipient's status is updated to 'opened' and the timestamp is recorded
    4. The campaign's aggregate opened count is updated
    
    **Privacy considerations:**
    - Only the first open is recorded (subsequent opens are ignored)
    - No personal information beyond the tracking ID is logged
    - Users who disable image loading will not trigger this event
    
    **Response:**
    Returns a 1x1 transparent GIF image regardless of whether tracking succeeded, to ensure consistent behavior and prevent information leakage.
id-id: Mencatat saat email kampanye dibuka oleh penerima. Endpoint ini dipanggil secara otomatis saat pixel pelacakan (GIF transparan 1x1) yang tertanam dalam email dimuat oleh klien email penerima.
    
    **Cara kerjanya:** 1. Setiap email kampanye mengandung URL piksel pelacakan unik dengan parameter `tid` 2. Saat email dibuka dan gambar dimuat, endpoint ini dipanggil 3. Status penerima diperbarui menjadi 'dibuka' dan cap waktu dicatat 4. Jumlah pembukaan agregat kampanye diperbarui **Pertimbangan privasi:**
    - Hanya pembukaan pertama yang dicatat (pembukaan selanjutnya diabaikan) - Tidak ada informasi pribadi selain ID pelacakan yang direkam - Pengguna yang menonaktifkan pemuatan gambar tidak akan memicu peristiwa ini **Respons:** Mengembalikan gambar GIF transparan 1x1 terlepas dari apakah pelacakan berhasil, untuk memastikan perilaku konsisten dan mencegah kebocoran informasi.

en: Reply, close, and ping within a specific thread.
id-id: Membalas, menutup, dan melakukan ping di dalam utas tertentu.

en: Represents a User entity with customized fields and methods for extended functionality. This class extends the AbstractUser model and integrates additional features like custom email login, validation methods, subscription status, verification, and attributes storage. It also provides utilities for managing recently viewed items and token-based activation for verifying accounts. The User model is designed to handle specific use cases for enhanced user management.
id-id: Mewakili entitas Pengguna dengan bidang dan metode yang disesuaikan untuk fungsionalitas yang diperluas. Kelas ini memperluas model AbstractUser dan mengintegrasikan fitur-fitur tambahan seperti login email khusus, metode validasi, status langganan, verifikasi, dan penyimpanan atribut. Kelas ini juga menyediakan utilitas untuk mengelola item yang baru saja dilihat dan aktivasi berbasis token untuk memverifikasi akun. Model Pengguna dirancang untuk menangani kasus penggunaan tertentu untuk meningkatkan manajemen pengguna.

en: Represents a view for getting a pair of access and refresh tokens and user's data. This view manages the process of handling token-based authentication where clients can get a pair of JWT tokens (access and refresh) using provided credentials. It is built on top of a base token view and ensures proper rate limiting to protect against brute force attacks.
id-id: Merupakan tampilan untuk mendapatkan sepasang token akses dan refresh dan data pengguna. Tampilan ini mengelola proses penanganan otentikasi berbasis token di mana klien bisa mendapatkan sepasang token JWT (akses dan penyegaran) menggunakan kredensial yang disediakan. Ini dibangun di atas tampilan token dasar dan memastikan pembatasan laju yang tepat untuk melindungi dari serangan brute force.

en: Represents a view for verifying JSON Web Tokens (JWT) using specific serialization and validation logic.
id-id: Merupakan tampilan untuk memverifikasi JSON Web Token (JWT) menggunakan serialisasi dan logika validasi tertentu.

en: Returned when no tracking ID is provided. Note: Invalid tracking IDs still return 200 with the GIF to prevent enumeration attacks.
id-id: Dikirim kembali jika tidak ada ID pelacakan yang disediakan. Catatan: ID pelacakan yang tidak valid tetap mengembalikan respons 200 dengan GIF untuk mencegah serangan enumerasi.

en: Scheduled
id-id: Jadwal

en: Scheduling
id-id: Penjadwalan

en: Send campaign now
id-id: Kirim kampanye sekarang

en: Sending
id-id: Pengiriman

en: Sent
id-id: Terlambat

en: Staff
id-id: Staf

en: Staff inbox control
id-id: Kontrol kotak masuk staf

en: Staff-only actions: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads are emitted.
id-id: Tindakan khusus staf: daftar_buka, tetapkan, balas, tutup, ping. Muatan peristiwa terpadu dipancarkan.

en: Started sending campaign '{}'.
id-id: Mulai mengirim kampanye '{}'.

en: Statistics
id-id: Statistik

en: Successfully unsubscribed from email campaigns.
id-id: Berhasil berhenti berlangganan dari kampanye email.

en: System
id-id: Sistem

en: Track email open event
id-id: Lacak peristiwa pembukaan email

en: Tracking ID (UUID) unique to each campaign-recipient combination. This ID links the open event to a specific recipient and campaign.
id-id: ID Pelacakan (UUID) yang unik untuk setiap kombinasi kampanye dan penerima. ID ini menghubungkan peristiwa pembukaan dengan penerima dan kampanye tertentu.

en: Two-factor authentication
id-id: Otentikasi dua faktor

en: UUID token for unsubscribing. This token is unique per user and is included in the unsubscribe link of every campaign email. The token remains constant for each user unless regenerated.
id-id: Token UUID untuk berhenti berlangganan. Token ini unik untuk setiap pengguna dan disertakan dalam tautan berhenti berlangganan pada setiap email kampanye. Token ini tetap konstan untuk setiap pengguna kecuali jika dihasilkan ulang.

en: Unsubscribe
id-id: Berhenti berlangganan

en: Unsubscribe a user from all marketing email campaigns using their unique unsubscribe token.
    
    This endpoint is designed for email client compatibility where clicking a link triggers a GET request. The user will no longer receive promotional emails after successful unsubscription.
    
    **Note:** Transactional emails (order confirmations, password resets, etc.) are not affected by this setting.
id-id: Berhenti berlangganan pengguna dari semua kampanye email pemasaran menggunakan token berhenti berlangganan unik mereka. Endpoint ini dirancang untuk kompatibilitas klien email, di mana mengklik tautan memicu permintaan GET. Pengguna tidak akan lagi menerima email promosi setelah berhenti berlangganan berhasil. **Catatan:** Email transaksional (konfirmasi pesanan, reset kata sandi, dll.) tidak terpengaruh oleh pengaturan ini.

en: Unsubscribe from email campaigns
id-id: Berhenti berlangganan dari kampanye email

en: Unsubscribe token (alternative to query parameter). Can be omitted if token is provided in URL.
id-id: Token unsubscribe (alternatif untuk parameter kueri). Dapat diabaikan jika token disertakan dalam URL.

en: Unsubscribe token is required.
id-id: Token unsubscribe diperlukan.

en: User
id-id: Pengguna

en: User associated with the token was not found.
id-id: Pengguna yang terkait dengan token tidak ditemukan.

en: User messages entrypoint
id-id: Titik masuk pesan pengguna

en: User not found.
id-id: Pengguna tidak ditemukan.

en: User view set implementation.
    Provides a set of actions that manage user-related data such as creation, retrieval, updates, deletion, and custom actions including password reset, avatar upload, account activation, and recently viewed items merging. This class extends the mixins and GenericViewSet for robust API handling.
id-id: Implementasi set tampilan pengguna.
    Menyediakan serangkaian tindakan yang mengelola data terkait pengguna seperti pembuatan, pengambilan, pembaruan, penghapusan, dan tindakan khusus termasuk pengaturan ulang kata sandi, unggahan avatar, aktivasi akun, dan penggabungan item yang baru dilihat. Kelas ini memperluas mixin dan GenericViewSet untuk penanganan API yang kuat.

en: Valid email is required for anonymous chats.
id-id: Email yang valid diperlukan untuk obrolan anonim.

en: Verification code
id-id: Kode verifikasi

en: Verify
id-id: Verifikasi

en: Verify a token (refresh or access).
id-id: Verifikasi token (penyegaran atau akses).

en: We're searching for the operator to answer you already, hold by!
id-id: Kami sedang mencari operator untuk menjawab Anda, tunggu sebentar!

en: You are already unsubscribed.
id-id: Anda sudah berhenti berlangganan.

en: You cannot jump over your head!
id-id: Anda tidak bisa melompati kepala Anda!

en: You have been successfully unsubscribed from our emails.
id-id: Anda telah berhasil unsubscribe dari email kami.

en: You received this email because you subscribed to our newsletter.
id-id: Anda menerima email ini karena Anda telah berlangganan buletin kami.

en: account already activated!
id-id: Anda telah mengaktifkan akun...

en: account already activated...
id-id: Akun sudah diaktifkan...

en: activate
                                        account
id-id: Aktifkan
                                        akun

en: activate a user's account
id-id: Mengaktifkan akun pengguna

en: activate your account
id-id: Aktifkan akun Anda

en: activation link is invalid or account already activated
id-id: Tautan aktivasi tidak valid atau akun sudah diaktifkan

en: activation link is invalid!
id-id: Tautan aktivasi tidak valid!

en: activation token
id-id: Token aktivasi

en: activation token created
id-id: Token aktivasi telah dibuat

en: additional info
id-id: Informasi Tambahan

en: address set
id-id: Alamat

en: admin OTP code
id-id: Kode OTP Admin

en: admin OTP codes
id-id: Kode OTP Admin

en: all rights reserved
id-id: Semua hak cipta dilindungi undang-undang

en: assignee must be a staff user.
id-id: Penerima tugas haruslah seorang staf pengguna.

en: attributes
id-id: Atribut

en: attributes may be used to store custom data
id-id: Atribut dapat digunakan untuk menyimpan data khusus

en: attributes must be a dictionary
id-id: Atribut `atribut` harus berupa sebuah kamus

en: available variables
id-id: variabel yang tersedia

en: avatar
id-id: Avatar

en: balance
id-id: Keseimbangan

en: best regards,<br>The %(project_name)s team
id-id: Salam hormat, Tim %(project_name)s

en: best regards,<br>the %(project_name)s team
id-id: Salam hormat, tim %(project_name)s

en: blacklisted token
id-id: Token yang masuk daftar hitam

en: blacklisted tokens
id-id: Token yang masuk daftar hitam

en: business identificator is required when registering as a business
id-id: Pengenal bisnis diperlukan saat mendaftar sebagai bisnis

en: campaign
id-id: kampanye

en: campaign recipient
id-id: penerima kampanye

en: campaign recipients
id-id: penerima kampanye

en: clicked at
id-id: diklik pada

en: clicked count
id-id: jumlah klik

en: confirm a user's password reset
id-id: Mengonfirmasi pengaturan ulang kata sandi pengguna

en: content
id-id: konten

en: create a new user
id-id: Membuat pengguna baru

en: delete a user
id-id: Menghapus pengguna

en: documentation of available template variables
id-id: Dokumentasi variabel template yang tersedia

en: email
id-id: Email

en: email body in markdown - supports {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}
id-id: Isi badan email - mendukung {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}

en: email campaign
id-id: kampanye email

en: email campaigns
id-id: kampanye email

en: email subject line - supports {{ variables }}
id-id: Baris subjek email - mendukung {{ variables }}

en: email template to use for this campaign
id-id: Template email yang akan digunakan untuk kampanye ini

en: email templates
id-id: templat email

en: error details if sending failed
id-id: Rincian kesalahan jika pengiriman gagal

en: error message
id-id: pesan kesalahan

en: failed count
id-id: penghitungan yang gagal

en: file size must not exceed 5 MB
id-id: Ukuran file tidak boleh melebihi 5 MB.

en: first_name
id-id: Nama depan

en: group
id-id: Kelompok

en: groups
id-id: Grup

en: handle avatar upload for a user
id-id: Menangani unggahan avatar untuk pengguna

en: hello %(user_first_name)s,
id-id: Halo %(user_first_name)s,

en: if the button above does not work, please copy and paste the following URL
                                into your web browser:
id-id: Jika tombol di atas tidak berfungsi, silakan salin dan tempelkan URL berikut
                                ke dalam peramban web Anda:

en: if you did not send this request, please ignore this
                                email.
id-id: jika Anda tidak mengirimkan permintaan ini, harap abaikan
                                email.

en: important dates
id-id: Tanggal-tanggal penting

en: internal name for the campaign
id-id: Nama internal untuk kampanye

en: internal name for the template
id-id: Nama internal untuk templat

en: invalid phone number format. the number must be entered in the format: "+999999999". up to 15 digits allowed.
id-id: Format nomor telepon tidak valid. Nomor harus dimasukkan dalam format: "+999999999". Maksimal 15 digit.

en: invalid token
id-id: Token tidak valid

en: is verified
id-id: Sudah diverifikasi

en: is_active
id-id: Aktif

en: is_subscribed
id-id: Sudah berlangganan

en: language is one of the {settings.LANGUAGES} with default {settings.LANGUAGE_CODE}
id-id: Bahasa adalah salah satu dari {settings.LANGUAGES} dengan default {settings.LANGUAGE_CODE}

en: last_name
id-id: Nama belakang

en: logo
id-id: Logo

en: malformed email
id-id: Email yang salah

en: malformed email: {email}
id-id: email rusak: {email}

en: malformed phone number: {phone_number}
id-id: Nomor telepon rusak: {phone_number}!

en: merge client-stored recently viewed products
id-id: Menggabungkan produk yang baru saja dilihat yang disimpan klien

en: must set token_class attribute on class.
id-id: Harus menetapkan atribut token_class pada kelas!

en: name
id-id: nama

en: no active account
id-id: Tidak ditemukan akun aktif

en: no user uuid claim present in token
id-id: Tidak ada klaim uuid pengguna yang ada dalam token

en: obtain a token pair
id-id: Dapatkan pasangan token

en: obtain a token pair (refresh and access) for authentication.
id-id: Dapatkan pasangan token (penyegaran dan akses) untuk autentikasi.

en: only image files are allowed (jpg, png, gif, webp)
id-id: Hanya file gambar yang diizinkan (jpg, png, gif, webp)

en: opened at
id-id: dibuka pada

en: opened count
id-id: jumlah yang dibuka

en: order
id-id: Pesan

en: orders
id-id: Pesanan

en: outstanding token
id-id: Token yang luar biasa

en: outstanding tokens
id-id: Token yang beredar

en: partially update a user's details
id-id: memperbarui sebagian detail pengguna

en: password reset confirmation
id-id: Konfirmasi pengaturan ulang kata sandi

en: password reset successfully
id-id: Kata sandi telah berhasil diatur ulang!

en: password too weak
id-id: Kata sandi terlalu lemah

en: passwords do not match
id-id: Kata sandi tidak cocok

en: permissions
id-id: Izin

en: personal info
id-id: Informasi Pribadi

en: phone_number
id-id: Nomor Telepon

en: plain text content
id-id: konten teks biasa

en: plain text fallback (auto-generated if empty)
id-id: Teks biasa sebagai cadangan (dibuat secara otomatis jika kosong)

en: provide user or email for anonymous thread.
id-id: menyediakan pengguna atau email untuk utas anonim.

en: refresh a token pair
id-id: Menyegarkan pasangan token

en: refresh a token pair (refresh and access).
id-id: Menyegarkan pasangan token (menyegarkan dan mengakses).

en: reset a user's password by sending a reset password email
id-id: Atur ulang kata sandi pengguna dengan mengirim email pengaturan ulang kata sandi

en: reset password
id-id: setel ulang kata sandi

en: reset your password
id-id: Atur ulang kata sandi Anda

en: retrieve a user's details
id-id: Mengambil detail pengguna

en: scheduled at
id-id: direncanakan pada

en: sent at
id-id: terlambat

en: sent count
id-id: jumlah pesan yang dikirim

en: slug
id-id: pelayan

en: something went wrong: {e!s}
id-id: Ada yang tidak beres: {e!s}

en: stats
id-id: negara

en: subject
id-id: subjek

en: template
id-id: templat

en: thank you for signing up for %(project_name)s. please activate your account
                                by clicking the button below:
id-id: Terima kasih telah mendaftar untuk %(project_name)s. Silakan aktifkan akun Anda dengan mengklik tombol di bawah ini:

en: the products this user has viewed most recently (max 48), in reverse‐chronological order
id-id: Produk yang terakhir dilihat pengguna ini (maksimal 48), dalam urutan kronologis terbalik.

en: the token is invalid
id-id: Token tidak valid

en: the token is valid
id-id: Token tersebut valid

en: the user's b64-encoded uuid who referred the new user to us.
id-id: UID pengguna yang dikodekan b64 yang merujuk pengguna baru kepada kami.

en: token for secure one-click unsubscribe from campaigns
id-id: Token untuk unsubscribe dengan aman hanya dengan satu klik dari kampanye.

en: token is invalid!
id-id: Token tidak valid!

en: token_blacklisted
id-id: Daftar hitam token

en: total recipients
id-id: jumlah penerima

en: tracking ID
id-id: ID pelacakan

en: unique ID for tracking opens and clicks
id-id: ID unik untuk melacak pembukaan dan klik

en: unique identifier for the template
id-id: pengidentifikasi unik untuk templat

en: unselect this instead of deleting accounts
id-id: Batalkan pilihan ini alih-alih menghapus akun

en: unsubscribe token
id-id: Token unsubscribe

en: update a user's details
id-id: Memperbarui detail pengguna

en: user
id-id: Pengguna

en: user does not exist
id-id: Pengguna tidak ada

en: user email address
id-id: Alamat email pengguna

en: user phone number
id-id: Nomor telepon pengguna

en: user profile image
id-id: Gambar profil pengguna

en: user verification status
id-id: Status verifikasi pengguna

en: user's newsletter subscription status
id-id: Status berlangganan buletin pengguna

en: users
id-id: Pengguna

en: verify a token
id-id: Verifikasi token

en: we have received a request to reset your password. please reset your password
                                by clicking the button below:
id-id: Kami telah menerima permintaan untuk mengatur ulang kata sandi Anda. Silakan atur ulang kata sandi Anda dengan mengeklik tombol di bawah ini:

en: when the campaign was actually sent
id-id: ketika kampanye tersebut benar-benar dikirimkan

en: when to send the campaign (leave empty for manual send)
id-id: Kapan mengirim kampanye (biarkan kosong untuk pengiriman manual)

en: wishlist
id-id: Daftar keinginan

en: {name} does not exist: {uuid}
id-id: {name} tidak ada: {uuid}!

en: {settings.PROJECT_NAME} | Activate Account
id-id: {settings.PROJECT_NAME} | Aktifkan Akun

en: {settings.PROJECT_NAME} | Reset Password
id-id: {settings.PROJECT_NAME} | Atur Ulang Kata Sandi

en: {} campaign(s) cancelled.
id-id: {} kampanye(s) dibatalkan.
