SCHON 2026.1 - en to da-dk translation catalogue (219 entries)

en: 1x1 transparent GIF image. Always returned regardless of tracking status to maintain consistent behavior.
da-dk: 1x1 gennemsigtigt GIF-billede. Returneres altid uanset sporingsstatus for at opretholde ensartet adfærd.

en: A verification code has been sent to your email.
da-dk: Der er sendt en bekræftelseskode til din e-mail.

en: Account already registered but not yet activated. A new activation email has been sent.
da-dk: Kontoen er allerede registreret, men endnu ikke aktiveret. Der er sendt en ny aktiveringsmail.

en: Accounting
da-dk: Regnskab

en: All rights reserved
da-dk: Alle rettigheder forbeholdes

en: Anonymous or authenticated non-staff users send messages. Also supports action=ping.
da-dk: Anonyme eller godkendte ikke-ansatte brugere sender beskeder. Understøtter også action=ping.

en: Assignee must be a staff user.
da-dk: Modtageren skal være en personalebruger.

en: Campaign '{}' cannot be sent (status: {}).
da-dk: Kampagnen '{}' kan ikke sendes (status: {}).

en: Campaign '{}' has no recipients. Prepare recipients first.
da-dk: Kampagnen '{}' har ingen modtagere. Forbered først modtagerne.

en: Campaign '{}' is not in draft status.
da-dk: Kampagnen '{}' er ikke i udkaststatus.

en: Cancel campaign
da-dk: Annuller kampagne

en: Cancelled
da-dk: Aflyst

en: Chat message
da-dk: Chat-besked

en: Chat messages
da-dk: Chat-beskeder

en: Chat thread
da-dk: Chat-tråd

en: Chat threads
da-dk: Chat-tråde

en: Clicked
da-dk: Klikket

en: Close selected threads
da-dk: Luk udvalgte tråde

en: Closed
da-dk: Lukket

en: Content
da-dk: Indhold

en: Documentation
da-dk: Dokumentation

en: Draft
da-dk: Udkast

en: Failed
da-dk: Mislykket

en: For anonymous threads
da-dk: Til anonyme tråde

en: Handles refreshing of tokens for authentication purposes. This class is used to provide functionality for token refresh operations as part of an authentication system. It ensures that clients can request a refreshed token within defined rate limits. The view relies on the associated serializer to validate token refresh inputs and produce appropriate outputs.
da-dk: Håndterer opfriskning af tokens til autentificeringsformål. Denne klasse bruges til at levere funktionalitet til token-opdatering som en del af et autentificeringssystem. Den sikrer, at klienter kan anmode om et opdateret token inden for definerede hastighedsgrænser. Visningen er afhængig af den tilknyttede serializer til at validere tokenopdateringsinput og producere passende output.

en: Invalid attribute format: {attribute_pair}
da-dk: Ugyldigt attributformat: {attribute_pair}!

en: Invalid or expired code. Please try again.
da-dk: Ugyldig eller udløbet kode. Prøv igen.

en: Invalid or missing unsubscribe token.
da-dk: Ugyldigt eller manglende afmeldingstoken.

en: Invalid unsubscribe token format.
da-dk: Ugyldigt format for afmeldingstoken.

en: Message must be 1..1028 characters.
da-dk: Beskeden skal bestå af 1..1028 tegn.

en: One-Click Unsubscribe (RFC 8058)
da-dk: Afmelding med et enkelt klik (RFC 8058)

en: Open
da-dk: Åben

en: Open selected threads
da-dk: Åbn udvalgte tråde

en: Opened
da-dk: Åbnet

en: Pending
da-dk: Afventende

en: Per-thread staff channel
da-dk: Personalekanal pr. tråd

en: Prepare recipients (subscribed users)
da-dk: Forbered modtagere (abonnenter)

en: Preparing recipients for campaign '{}'.
da-dk: Forberedelse af modtagere til kampagnen '{}'.

en: RFC 8058 compliant one-click unsubscribe endpoint for email campaigns.
    
    This endpoint supports the List-Unsubscribe-Post header mechanism defined in RFC 8058, which allows email clients to unsubscribe users with a single click without leaving the email application.
    
    The token can be provided either as a query parameter or in the request body.
    
    **Standards Compliance:**
    - RFC 8058: Signaling One-Click Functionality for List Email Headers
    - RFC 2369: The Use of URLs as Meta-Syntax for Core Mail List Commands
    
    **Note:** Transactional emails are not affected by this setting.
da-dk: RFC 8058-kompatibel endpoint til afmelding med et enkelt klik til e-mailkampagner. Denne endpoint understøtter List-Unsubscribe-Post-header-mekanismen, der er defineret i RFC 8058, som gør det muligt for e-mailklienter at afmelde brugere med et enkelt klik uden at forlade e-mailapplikationen. Token kan leveres enten som en forespørgselsparameter eller i forespørgselsteksten.
    
    **Overholdelse af standarder:** - RFC 8058: Signaling One-Click Functionality for List Email Headers - RFC 2369: The Use of URLs as Meta-Syntax for Core Mail List Commands **Bemærk:** Transaktions-e-mails påvirkes ikke af denne indstilling.

en: Records when a campaign email is opened by the recipient.
    
    This endpoint is called automatically when the tracking pixel (1x1 transparent GIF) embedded in the email is loaded by the recipient's email client.
    
    **How it works:**
    1. Each campaign email contains a unique tracking pixel URL with a `tid` parameter
    2. When the email is opened and images are loaded, this endpoint is called
    3. The recipient's status is updated to 'opened' and the timestamp is recorded
    4. The campaign's aggregate opened count is updated
    
    **Privacy considerations:**
    - Only the first open is recorded (subsequent opens are ignored)
    - No personal information beyond the tracking ID is logged
    - Users who disable image loading will not trigger this event
    
    **Response:**
    Returns a 1x1 transparent GIF image regardless of whether tracking succeeded, to ensure consistent behavior and prevent information leakage.
da-dk: Registrerer, når en kampagne-e-mail åbnes af modtageren. Dette endpoint kaldes automatisk, når sporingspixlen (1x1 transparent GIF), der er indlejret i e-mailen, indlæses af modtagerens e-mail-klient.
    
    **Sådan fungerer det:** 1. Hver kampagne-e-mail indeholder en unik sporingspixel-URL med en `tid`-parameter. 2. Når e-mailen åbnes og billederne indlæses, kaldes dette slutpunkt. 3. Modtagerens status opdateres til 'åbnet', og tidsstemplet registreres. 4. Kampagnens samlede antal åbninger opdateres. **Overvejelser vedrørende privatlivets fred:**
    - Kun den første åbning registreres (efterfølgende åbninger ignoreres) - Der logges ingen personlige oplysninger ud over sporings-id'et - Brugere, der deaktiverer billedindlæsning, udløser ikke denne begivenhed **Svar:** Returnerer et 1x1 transparent GIF-billede, uanset om sporingen lykkedes, for at sikre ensartet adfærd og forhindre informationslækage.

en: Reply, close, and ping within a specific thread.
da-dk: Svar, luk og ping i en bestemt tråd.

en: Represents a User entity with customized fields and methods for extended functionality. This class extends the AbstractUser model and integrates additional features like custom email login, validation methods, subscription status, verification, and attributes storage. It also provides utilities for managing recently viewed items and token-based activation for verifying accounts. The User model is designed to handle specific use cases for enhanced user management.
da-dk: Repræsenterer en User-enhed med tilpassede felter og metoder til udvidet funktionalitet. Denne klasse udvider AbstractUser-modellen og integrerer yderligere funktioner som brugerdefineret e-mail-login, valideringsmetoder, abonnementsstatus, verificering og lagring af attributter. Den indeholder også værktøjer til håndtering af nyligt viste elementer og tokenbaseret aktivering til verificering af konti. User-modellen er designet til at håndtere specifikke brugsscenarier for forbedret brugeradministration.

en: Represents a view for getting a pair of access and refresh tokens and user's data. This view manages the process of handling token-based authentication where clients can get a pair of JWT tokens (access and refresh) using provided credentials. It is built on top of a base token view and ensures proper rate limiting to protect against brute force attacks.
da-dk: Repræsenterer en visning til at få et par adgangs- og opdateringstokens og brugerens data. Denne visning administrerer processen med at håndtere tokenbaseret godkendelse, hvor klienter kan få et par JWT-tokens (adgang og opdatering) ved hjælp af de angivne legitimationsoplysninger. Den er bygget oven på en basis-tokenvisning og sikrer korrekt hastighedsbegrænsning for at beskytte mod brute force-angreb.

en: Represents a view for verifying JSON Web Tokens (JWT) using specific serialization and validation logic.
da-dk: Repræsenterer en visning til verificering af JSON Web Tokens (JWT) ved hjælp af specifik serialiserings- og valideringslogik.

en: Returned when no tracking ID is provided. Note: Invalid tracking IDs still return 200 with the GIF to prevent enumeration attacks.
da-dk: Returneres, når der ikke angives noget sporings-ID. Bemærk: Ugyldige sporings-ID'er returnerer stadig 200 med GIF for at forhindre enumerationsangreb.

en: Scheduled
da-dk: Planlagt

en: Scheduling
da-dk: Planlægning

en: Send campaign now
da-dk: Send kampagne nu

en: Sending
da-dk: Afsendelse

en: Sent
da-dk: Sen

en: Staff
da-dk: Personale

en: Staff inbox control
da-dk: Kontrol af personalets indbakke

en: Staff-only actions: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads are emitted.
da-dk: Kun personalehandlinger: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads udsendes.

en: Started sending campaign '{}'.
da-dk: Startede med at sende kampagnen '{}'.

en: Statistics
da-dk: Statistik

en: Successfully unsubscribed from email campaigns.
da-dk: Du er nu afmeldt e-mailkampagner.

en: Track email open event
da-dk: Spor e-mail-åbningsbegivenhed

en: Tracking ID (UUID) unique to each campaign-recipient combination. This ID links the open event to a specific recipient and campaign.
da-dk: Sporings-ID (UUID), der er unikt for hver kombination af kampagne og modtager. Dette ID knytter åbningsbegivenheden til en bestemt modtager og kampagne.

en: Two-factor authentication
da-dk: To-faktor-autentificering

en: UUID token for unsubscribing. This token is unique per user and is included in the unsubscribe link of every campaign email. The token remains constant for each user unless regenerated.
da-dk: UUID-token til afmelding. Denne token er unik for hver bruger og er inkluderet i afmeldingslinket i hver kampagne-e-mail. Token forbliver konstant for hver bruger, medmindre den genoprettes.

en: Unsubscribe
da-dk: Afmeld

en: Unsubscribe a user from all marketing email campaigns using their unique unsubscribe token.
    
    This endpoint is designed for email client compatibility where clicking a link triggers a GET request. The user will no longer receive promotional emails after successful unsubscription.
    
    **Note:** Transactional emails (order confirmations, password resets, etc.) are not affected by this setting.
da-dk: Afmeld en bruger fra alle marketing-e-mailkampagner ved hjælp af deres unikke afmeldingstoken. Dette slutpunkt er designet til e-mailklientkompatibilitet, hvor et klik på et link udløser en GET-anmodning. Brugeren vil ikke længere modtage salgsfremmende e-mails efter en vellykket afmelding. **Bemærk:** Transaktions-e-mails (ordrebekræftelser, nulstilling af adgangskode osv.) påvirkes ikke af denne indstilling.

en: Unsubscribe from email campaigns
da-dk: Afmeld e-mailkampagner

en: Unsubscribe token (alternative to query parameter). Can be omitted if token is provided in URL.
da-dk: Afmeldingstoken (alternativ til forespørgselsparameter). Kan udelades, hvis token er angivet i URL'en.

en: Unsubscribe token is required.
da-dk: Afmeldingstoken er påkrævet.

en: User
da-dk: Bruger

en: User associated with the token was not found.
da-dk: Brugeren, der er knyttet til tokenet, blev ikke fundet.

en: User messages entrypoint
da-dk: Indgangspunkt for brugermeddelelser

en: User not found.
da-dk: Bruger ikke fundet.

en: User view set implementation.
    Provides a set of actions that manage user-related data such as creation, retrieval, updates, deletion, and custom actions including password reset, avatar upload, account activation, and recently viewed items merging. This class extends the mixins and GenericViewSet for robust API handling.
da-dk: Implementering af brugervisningssæt.
    Indeholder et sæt handlinger, der håndterer brugerrelaterede data såsom oprettelse, hentning, opdateringer, sletning og brugerdefinerede handlinger, herunder nulstilling af adgangskode, upload af avatar, kontoaktivering og sammenlægning af nyligt viste elementer. Denne klasse udvider mixins og GenericViewSet til robust API-håndtering.

en: Valid email is required for anonymous chats.
da-dk: Gyldig e-mail er påkrævet for anonyme chats.

en: Verification code
da-dk: Bekræftelseskode

en: Verify
da-dk: Bekræft

en: Verify a token (refresh or access).
da-dk: Bekræft et token (opdatering eller adgang).

en: We're searching for the operator to answer you already, hold by!
da-dk: Vi leder allerede efter en operatør, der kan svare dig, så vent!

en: You are already unsubscribed.
da-dk: Du er allerede afmeldt.

en: You cannot jump over your head!
da-dk: Du kan ikke hoppe over hovedet!

en: You have been successfully unsubscribed from our emails.
da-dk: Du er nu afmeldt vores e-mails.

en: You received this email because you subscribed to our newsletter.
da-dk: Du har modtaget denne e-mail, fordi du har tilmeldt dig vores nyhedsbrev.

en: account already activated!
da-dk: Du har allerede aktiveret kontoen...

en: account already activated...
da-dk: Kontoen er allerede aktiveret...

en: activate
                                        account
da-dk: Aktiver
                                        Konto

en: activate a user's account
da-dk: Aktivér en brugers konto

en: activate your account
da-dk: Aktivér din konto

en: activation link is invalid or account already activated
da-dk: Aktiveringslinket er ugyldigt, eller kontoen er allerede aktiveret

en: activation link is invalid!
da-dk: Aktiveringslinket er ugyldigt!

en: activation token
da-dk: Aktiveringstoken

en: activation token created
da-dk: Aktiveringstoken oprettet

en: additional info
da-dk: Yderligere information

en: address set
da-dk: Adresser

en: admin OTP code
da-dk: Admin OTP-kode

en: admin OTP codes
da-dk: Admin OTP-koder

en: all rights reserved
da-dk: Alle rettigheder forbeholdes

en: assignee must be a staff user.
da-dk: modtageren skal være en personalebruger.

en: attributes
da-dk: Egenskaber

en: attributes may be used to store custom data
da-dk: Attributter kan bruges til at gemme brugerdefinerede data

en: attributes must be a dictionary
da-dk: `attributes` skal være en ordbog

en: available variables
da-dk: tilgængelige variabler

en: avatar
da-dk: Avatar

en: balance
da-dk: Balance

en: best regards,<br>The %(project_name)s team
da-dk: Bedste hilsner,<br>The %(project_name)s team

en: best regards,<br>the %(project_name)s team
da-dk: Med venlig hilsen,<br>teamet %(project_name)s.

en: blacklisted token
da-dk: Sortlistet token

en: blacklisted tokens
da-dk: Sortlistede tokens

en: business identificator is required when registering as a business
da-dk: Virksomhedsidentifikator er påkrævet, når man registrerer sig som virksomhed

en: campaign
da-dk: kampagne

en: campaign recipient
da-dk: kampagnemodtager

en: campaign recipients
da-dk: kampagnemodtagere

en: clicked at
da-dk: klikket på

en: clicked count
da-dk: klikket antal

en: confirm a user's password reset
da-dk: Bekræft nulstilling af en brugers adgangskode

en: content
da-dk: indhold

en: create a new user
da-dk: Opret en ny bruger

en: delete a user
da-dk: Slet en bruger

en: documentation of available template variables
da-dk: dokumentation af tilgængelige skabelonvariabler

en: email
da-dk: E-mail

en: email body in markdown - supports {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}
da-dk: e-mail-indhold - understøtter {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}

en: email campaign
da-dk: e-mail-kampagne

en: email campaigns
da-dk: e-mail-kampagner

en: email subject line - supports {{ variables }}
da-dk: e-mail-emnelinje - understøtter {{ variables }}

en: email template
da-dk: e-mail-skabelon

en: email template to use for this campaign
da-dk: e-mailskabelon til brug for denne kampagne

en: email templates
da-dk: e-mail-skabeloner

en: error details if sending failed
da-dk: fejldetaljer, hvis afsendelsen mislykkedes

en: error message
da-dk: fejlmeddelelse

en: failed count
da-dk: fejl i optællingen

en: file size must not exceed 5 MB
da-dk: Filstørrelsen må ikke overstige 5 MB.

en: first_name
da-dk: Fornavn

en: group
da-dk: Gruppe

en: groups
da-dk: Grupper

en: handle avatar upload for a user
da-dk: Håndter upload af avatar for en bruger

en: hello %(user_first_name)s,
da-dk: Hej %(user_first_name)s,

en: if the button above does not work, please copy and paste the following URL
                                into your web browser:
da-dk: Hvis ovenstående knap ikke virker, bedes du kopiere og indsætte følgende URL
                                i din webbrowser:

en: if you did not send this request, please ignore this
                                email.
da-dk: Hvis du ikke har sendt denne anmodning, bedes du ignorere denne e-mail.

en: important dates
da-dk: Vigtige datoer

en: internal name for the campaign
da-dk: internt navn for kampagnen

en: internal name for the template
da-dk: internt navn for skabelonen

en: invalid phone number format. the number must be entered in the format: "+999999999". up to 15 digits allowed.
da-dk: Ugyldigt telefonnummerformat. Nummeret skal indtastes i formatet: "+999999999". Op til 15 cifre er tilladt.

en: invalid token
da-dk: Ugyldigt token

en: is verified
da-dk: Er verificeret

en: is_active
da-dk: Er aktiv

en: is_subscribed
da-dk: Er tilmeldt

en: language is one of the {settings.LANGUAGES} with default {settings.LANGUAGE_CODE}
da-dk: Sprog er en af {settings.LANGUAGES} med standard {settings.LANGUAGE_CODE}.

en: last_name
da-dk: Efternavn

en: logo
da-dk: Logo

en: malformed email
da-dk: Misdannet e-mail

en: malformed email: {email}
da-dk: Misdannet e-mail: {email}.

en: malformed phone number: {phone_number}
da-dk: Misdannet telefonnummer: {phone_number}!

en: merge client-stored recently viewed products
da-dk: Flet nyligt viste produkter, der er gemt af klienten

en: must set token_class attribute on class.
da-dk: Skal sætte token_class-attributten på klassen!

en: name
da-dk: navn

en: no active account
da-dk: Ingen aktiv konto fundet

en: no user uuid claim present in token
da-dk: Ingen bruger-uuid-krav til stede i token

en: obtain a token pair
da-dk: Få et token-par

en: obtain a token pair (refresh and access) for authentication.
da-dk: Hent et tokenpar (refresh og access) til autentificering.

en: only image files are allowed (jpg, png, gif, webp)
da-dk: Kun billedfiler er tilladt (jpg, png, gif, webp)

en: opened at
da-dk: åbnet kl.

en: opened count
da-dk: åben optælling

en: order
da-dk: Bestil

en: orders
da-dk: Bestillinger

en: outstanding token
da-dk: Enestående token

en: outstanding tokens
da-dk: Udestående tokens

en: partially update a user's details
da-dk: Delvis opdatering af en brugers oplysninger

en: password reset confirmation
da-dk: Bekræftelse af nulstilling af adgangskode

en: password reset successfully
da-dk: Adgangskoden er blevet nulstillet med succes!

en: password too weak
da-dk: Adgangskoden er for svag

en: passwords do not match
da-dk: Adgangskoderne stemmer ikke overens

en: permissions
da-dk: Tilladelser

en: personal info
da-dk: Personlig information

en: phone_number
da-dk: Telefonnummer

en: plain text content
da-dk: almindeligt tekstindhold

en: plain text fallback (auto-generated if empty)
da-dk: plain text fallback (genereres automatisk, hvis feltet er tomt)

en: provide user or email for anonymous thread.
da-dk: Angiv bruger eller e-mail for anonym tråd.

en: refresh a token pair
da-dk: Opdater et token-par

en: refresh a token pair (refresh and access).
da-dk: Opdater et tokenpar (refresh og access).

en: reset a user's password by sending a reset password email
da-dk: Nulstil en brugers adgangskode ved at sende en e-mail om nulstilling af adgangskode

en: reset password
da-dk: Nulstil adgangskode

en: reset your password
da-dk: Nulstil din adgangskode

en: retrieve a user's details
da-dk: Hent oplysninger om en bruger

en: scheduled at
da-dk: planlagt til

en: sent at
da-dk: sent det

en: sent count
da-dk: sendt antal

en: slug
da-dk: tjenere

en: something went wrong: {e!s}
da-dk: Noget gik galt: {e!s}

en: stats
da-dk: tilstand

en: subject
da-dk: emne

en: template
da-dk: skabelon

en: thank you for signing up for %(project_name)s. please activate your account
                                by clicking the button below:
da-dk: Tak, fordi du har tilmeldt dig %(project_name)s. Aktivér venligst din konto ved at klikke på knappen nedenfor:

en: the products this user has viewed most recently (max 48), in reverse‐chronological order
da-dk: De produkter, som denne bruger har set for nylig (maks. 48), i omvendt kronologisk rækkefølge.

en: the token is invalid
da-dk: Tokenet er ugyldigt

en: the token is valid
da-dk: Tokenet er gyldigt

en: the user's b64-encoded uuid who referred the new user to us.
da-dk: Brugerens b64-kodede uuid, som henviste den nye bruger til os.

en: token for secure one-click unsubscribe from campaigns
da-dk: token til sikker afmelding af kampagner med et enkelt klik

en: token is invalid!
da-dk: Token er ugyldig!

en: token_blacklisted
da-dk: Token blacklistet

en: total recipients
da-dk: samlet antal modtagere

en: tracking ID
da-dk: sporings-ID

en: unique ID for tracking opens and clicks
da-dk: unik ID til sporing af åbninger og klik

en: unique identifier for the template
da-dk: unik identifikator for skabelonen

en: unselect this instead of deleting accounts
da-dk: Fravælg dette i stedet for at slette konti

en: unsubscribe token
da-dk: afmeldingstoken

en: update a user's details
da-dk: Opdater en brugers oplysninger

en: user
da-dk: Bruger

en: user does not exist
da-dk: Brugeren findes ikke

en: user email address
da-dk: Brugerens e-mailadresse

en: user phone number
da-dk: Brugerens telefonnummer

en: user profile image
da-dk: Billede af brugerprofil

en: user verification status
da-dk: Brugerens verifikationsstatus

en: user's newsletter subscription status
da-dk: Status for brugerens abonnement på nyhedsbrev

en: users
da-dk: Brugere

en: verify a token
da-dk: Bekræft et token

en: we have received a request to reset your password. please reset your password
                                by clicking the button below:
da-dk: Vi har modtaget en anmodning om at nulstille din adgangskode. Nulstil venligst din adgangskode ved at klikke på knappen nedenfor:

en: when the campaign was actually sent
da-dk: når kampagnen faktisk blev sendt

en: when to send the campaign (leave empty for manual send)
da-dk: hvornår kampagnen skal sendes (lad feltet være tomt for manuel afsendelse)

en: wishlist
da-dk: Ønskeliste

en: {name} does not exist: {uuid}
da-dk: {name} findes ikke: {uuid}!

en: {settings.PROJECT_NAME} | Activate Account
da-dk: {settings.PROJECT_NAME} | Aktiver konto

en: {settings.PROJECT_NAME} | Reset Password
da-dk: {settings.PROJECT_NAME} | Nulstil adgangskode

en: {} campaign(s) cancelled.
da-dk: {} kampagne(r) annulleret.
