SCHON 2026.1 - en to tr-tr translation catalogue (221 entries)

en: 1x1 transparent GIF image. Always returned regardless of tracking status to maintain consistent behavior.
tr-tr: 1x1 şeffaf GIF görüntüsü. Tutarlı davranışı korumak için izleme durumuna bakılmaksızın her zaman döndürülür.

en: A verification code has been sent to your email.
tr-tr: Doğrulama kodu e-postanıza gönderildi.

en: Account already registered but not yet activated. A new activation email has been sent.
tr-tr: Hesap zaten kayıtlı ancak henüz etkinleştirilmemiştir. Yeni bir etkinleştirme e-postası gönderilmiştir.

en: Accounting
tr-tr: Muhasebe

en: All rights reserved
tr-tr: Tüm hakları saklıdır

en: Anonymous or authenticated non-staff users send messages. Also supports action=ping.
tr-tr: Anonim veya kimliği doğrulanmış personel olmayan kullanıcılar mesaj gönderir. Ayrıca action=ping'i de destekler.

en: Assignee must be a staff user.
tr-tr: Atanan kişi bir personel kullanıcısı olmalıdır.

en: Campaign '{}' cannot be sent (status: {}).
tr-tr: Kampanya '{}' gönderilemiyor (durum: {}).

en: Campaign '{}' has no recipients. Prepare recipients first.
tr-tr: Kampanya '{}'in alıcısı yok. Önce alıcıları hazırlayın.

en: Campaign '{}' is not in draft status.
tr-tr: Kampanya '{}' taslak durumunda değildir.

en: Cancel campaign
tr-tr: Kampanyayı iptal et

en: Cancelled
tr-tr: İptal edildi

en: Chat message
tr-tr: Sohbet mesajı

en: Chat messages
tr-tr: Sohbet mesajları

en: Chat thread
tr-tr: Sohbet başlığı

en: Chat threads
tr-tr: Sohbet konuları

en: Clicked
tr-tr: Tıklandı

en: Close selected threads
tr-tr: Seçili konuları kapatın

en: Closed
tr-tr: Kapalı

en: Content
tr-tr: İçerik

en: Documentation
tr-tr: Belgeler

en: Draft
tr-tr: Taslak

en: Failed
tr-tr: Başarısız

en: For anonymous threads
tr-tr: Anonim konular için

en: Handles refreshing of tokens for authentication purposes. This class is used to provide functionality for token refresh operations as part of an authentication system. It ensures that clients can request a refreshed token within defined rate limits. The view relies on the associated serializer to validate token refresh inputs and produce appropriate outputs.
tr-tr: Kimlik doğrulama amacıyla belirteçlerin yenilenmesini işler. Bu sınıf, bir kimlik doğrulama sisteminin parçası olarak belirteç yenileme işlemleri için işlevsellik sağlamak üzere kullanılır. İstemcilerin tanımlanan hız sınırları içinde yenilenmiş bir belirteç talep edebilmesini sağlar. Görünüm, token yenileme girdilerini doğrulamak ve uygun çıktıları üretmek için ilişkili serileştiriciye dayanır.

en: Invalid attribute format: {attribute_pair}
tr-tr: Geçersiz öznitelik biçimi: {attribute_pair}!

en: Invalid or expired code. Please try again.
tr-tr: Geçersiz veya süresi dolmuş kod. Lütfen tekrar deneyin.

en: Invalid or missing unsubscribe token.
tr-tr: Geçersiz veya eksik abonelik iptal jetonu.

en: Invalid unsubscribe token format.
tr-tr: Geçersiz abonelik iptal jetonu biçimi.

en: Message must be 1..1028 characters.
tr-tr: Mesaj 1..1028 karakter olmalıdır.

en: Metadata
tr-tr: Meta veriler

en: One-Click Unsubscribe (RFC 8058)
tr-tr: Tek Tıkla Abonelikten Çıkma (RFC 8058)

en: Open
tr-tr: Açık

en: Open selected threads
tr-tr: Seçili konuları açın

en: Opened
tr-tr: Açıldı

en: Pending
tr-tr: Beklemede

en: Per-thread staff channel
tr-tr: Konu başına personel kanalı

en: Prepare recipients (subscribed users)
tr-tr: Alıcıları hazırlayın (abone olan kullanıcılar)

en: Preparing recipients for campaign '{}'.
tr-tr: Alıcıları '{}' kampanyası için hazırlama.

en: RFC 8058 compliant one-click unsubscribe endpoint for email campaigns.
    
    This endpoint supports the List-Unsubscribe-Post header mechanism defined in RFC 8058, which allows email clients to unsubscribe users with a single click without leaving the email application.
    
    The token can be provided either as a query parameter or in the request body.
    
    **Standards Compliance:**
    - RFC 8058: Signaling One-Click Functionality for List Email Headers
    - RFC 2369: The Use of URLs as Meta-Syntax for Core Mail List Commands
    
    **Note:** Transactional emails are not affected by this setting.
tr-tr: E-posta kampanyaları için RFC 8058 uyumlu tek tıklamayla abonelikten çıkma uç noktası. Bu uç nokta, RFC 8058'de tanımlanan List-Unsubscribe-Post başlık mekanizmasını destekler ve e-posta istemcilerinin e-posta uygulamasından çıkmadan tek bir tıklamayla kullanıcıların abonelikten çıkmasını sağlar. Belirteç, sorgu parametresi olarak veya istek gövdesinde sağlanabilir.
    
    **Standartlara Uyumluluk:** - RFC 8058: Liste E-posta Başlıkları için Tek Tıkla İşlevselliği Sinyal Verme - RFC 2369: Temel Posta Listesi Komutları için Meta Sözdizimi Olarak URL'lerin Kullanımı **Not:** İşlem e-postaları bu ayardan etkilenmez.

en: Records when a campaign email is opened by the recipient.
    
    This endpoint is called automatically when the tracking pixel (1x1 transparent GIF) embedded in the email is loaded by the recipient's email client.
    
    **How it works:**
    1. Each campaign email contains a unique tracking pixel URL with a `tid` parameter
    2. When the email is opened and images are loaded, this endpoint is called
    3. The recipient's status is updated to 'opened' and the timestamp is recorded
    4. The campaign's aggregate opened count is updated
    
    **Privacy considerations:**
    - Only the first open is recorded (subsequent opens are ignored)
    - No personal information beyond the tracking ID is logged
    - Users who disable image loading will not trigger this event
    
    **Response:**
    Returns a 1x1 transparent GIF image regardless of whether tracking succeeded, to ensure consistent behavior and prevent information leakage.
tr-tr: Alıcı tarafından bir kampanya e-postası açıldığında kayıt yapar. Bu uç nokta, e-postaya gömülü izleme pikseli (1x1 şeffaf GIF) alıcının e-posta istemcisi tarafından yüklendiğinde otomatik olarak çağrılır.
    
    **Nasıl çalışır:** 1. Her kampanya e-postası, `tid` parametresi içeren benzersiz bir izleme pikseli URL'si içerir. 2. E-posta açıldığında ve resimler yüklendiğinde, bu uç nokta çağrılır. 3. Alıcının durumu "açıldı" olarak güncellenir ve zaman damgası kaydedilir. 4. Kampanyanın toplam açılma sayısı güncellenir. **Gizlilikle ilgili hususlar:**
    - Yalnızca ilk açılış kaydedilir (sonraki açılışlar yok sayılır) - İzleme kimliği dışında hiçbir kişisel bilgi kaydedilmez - Görüntü yüklemeyi devre dışı bırakan kullanıcılar bu olayı tetiklemez **Yanıt:** Tutarlı davranış sağlamak ve bilgi sızıntısını önlemek için, izleme başarılı olsun ya da olmasın 1x1 şeffaf GIF görüntüsü döndürür.

en: Reply, close, and ping within a specific thread.
tr-tr: Belirli bir konu içinde yanıtlayın, kapatın ve ping atın.

en: Represents a User entity with customized fields and methods for extended functionality. This class extends the AbstractUser model and integrates additional features like custom email login, validation methods, subscription status, verification, and attributes storage. It also provides utilities for managing recently viewed items and token-based activation for verifying accounts. The User model is designed to handle specific use cases for enhanced user management.
tr-tr: Genişletilmiş işlevsellik için özelleştirilmiş alanlara ve yöntemlere sahip bir Kullanıcı varlığını temsil eder. Bu sınıf AbstractUser modelini genişletir ve özel e-posta girişi, doğrulama yöntemleri, abonelik durumu, doğrulama ve öznitelik depolama gibi ek özellikleri entegre eder. Ayrıca son görüntülenen öğeleri yönetmek için yardımcı programlar ve hesapları doğrulamak için token tabanlı aktivasyon sağlar. User modeli, gelişmiş kullanıcı yönetimi için belirli kullanım durumlarını ele almak üzere tasarlanmıştır.

en: Represents a view for getting a pair of access and refresh tokens and user's data. This view manages the process of handling token-based authentication where clients can get a pair of JWT tokens (access and refresh) using provided credentials. It is built on top of a base token view and ensures proper rate limiting to protect against brute force attacks.
tr-tr: Bir çift erişim ve yenileme belirteci ile kullanıcı verilerini almak için bir görünümü temsil eder. Bu görünüm, istemcilerin sağlanan kimlik bilgilerini kullanarak bir çift JWT belirteci (erişim ve yenileme) alabildiği belirteç tabanlı kimlik doğrulama işlemini yönetir. Temel bir token görünümünün üzerine inşa edilmiştir ve kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma sağlamak için uygun hız sınırlaması sağlar.

en: Represents a view for verifying JSON Web Tokens (JWT) using specific serialization and validation logic.
tr-tr: Belirli serileştirme ve doğrulama mantığını kullanarak JSON Web Belirteçlerini (JWT) doğrulamaya yönelik bir görünümü temsil eder.

en: Returned when no tracking ID is provided. Note: Invalid tracking IDs still return 200 with the GIF to prevent enumeration attacks.
tr-tr: İzleme kimliği sağlanmadığında döndürülür. Not: Geçersiz izleme kimlikleri, numaralandırma saldırılarını önlemek için yine de 200 ile GIF döndürür.

en: Scheduled
tr-tr: Planlanmış

en: Scheduling
tr-tr: Planlama

en: Send campaign now
tr-tr: Kampanyayı şimdi gönder

en: Sending
tr-tr: Gönderme

en: Sent
tr-tr: Geç

en: Staff
tr-tr: Personel

en: Staff inbox control
tr-tr: Personel gelen kutusu kontrolü

en: Staff-only actions: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads are emitted.
tr-tr: Yalnızca personele yönelik eylemler: list_open, assign, reply, close, ping. Birleşik olay yükleri yayılır.

en: Started sending campaign '{}'.
tr-tr: '{}' kampanyasını göndermeye başladı.

en: Statistics
tr-tr: İstatistik

en: Successfully unsubscribed from email campaigns.
tr-tr: E-posta kampanyalarından başarıyla abonelikten çıkarıldınız.

en: System
tr-tr: Sistem

en: Track email open event
tr-tr: E-posta açma olayını izle

en: Tracking ID (UUID) unique to each campaign-recipient combination. This ID links the open event to a specific recipient and campaign.
tr-tr: Her kampanya-alıcı kombinasyonuna özgü izleme kimliği (UUID). Bu kimlik, açma olayını belirli bir alıcı ve kampanyaya bağlar.

en: Two-factor authentication
tr-tr: İki faktörlü kimlik doğrulama

en: UUID token for unsubscribing. This token is unique per user and is included in the unsubscribe link of every campaign email. The token remains constant for each user unless regenerated.
tr-tr: Abonelikten çıkmak için UUID jetonu. Bu jeton, kullanıcı başına benzersizdir ve her kampanya e-postasının abonelikten çıkma bağlantısında yer alır. Jeton, yeniden oluşturulmadıkça her kullanıcı için sabit kalır.

en: Unsubscribe
tr-tr: Abonelikten çık

en: Unsubscribe a user from all marketing email campaigns using their unique unsubscribe token.
    
    This endpoint is designed for email client compatibility where clicking a link triggers a GET request. The user will no longer receive promotional emails after successful unsubscription.
    
    **Note:** Transactional emails (order confirmations, password resets, etc.) are not affected by this setting.
tr-tr: Kullanıcının benzersiz abonelik iptal jetonunu kullanarak tüm pazarlama e-posta kampanyalarından aboneliğini iptal edin. Bu uç nokta, bir bağlantıya tıklandığında GET isteği tetikleyen e-posta istemcisi uyumluluğu için tasarlanmıştır. Kullanıcı, aboneliği başarıyla iptal ettikten sonra artık promosyon e-postaları almayacaktır. **Not:** İşlem e-postaları (sipariş onayları, şifre sıfırlamaları vb.) bu ayardan etkilenmez.

en: Unsubscribe from email campaigns
tr-tr: E-posta kampanyalarından çıkmak

en: Unsubscribe token (alternative to query parameter). Can be omitted if token is provided in URL.
tr-tr: Abonelikten çıkma jetonu (sorgu parametresine alternatif). Jeton URL'de sağlanmışsa atlanabilir.

en: Unsubscribe token is required.
tr-tr: Abonelikten çıkma jetonu gereklidir.

en: User
tr-tr: Kullanıcı

en: User associated with the token was not found.
tr-tr: Token ile ilişkili kullanıcı bulunamadı.

en: User messages entrypoint
tr-tr: Kullanıcı mesajları giriş noktası

en: User not found.
tr-tr: Kullanıcı bulunamadı.

en: User view set implementation.
    Provides a set of actions that manage user-related data such as creation, retrieval, updates, deletion, and custom actions including password reset, avatar upload, account activation, and recently viewed items merging. This class extends the mixins and GenericViewSet for robust API handling.
tr-tr: Kullanıcı görünümü kümesi uygulaması.
    Oluşturma, alma, güncelleme, silme gibi kullanıcıyla ilgili verileri ve parola sıfırlama, avatar yükleme, hesap etkinleştirme ve son görüntülenen öğeleri birleştirme gibi özel eylemleri yöneten bir dizi eylem sağlar. Bu sınıf, sağlam API kullanımı için mixin'leri ve GenericViewSet'i genişletir.

en: Valid email is required for anonymous chats.
tr-tr: Anonim sohbetler için geçerli e-posta gereklidir.

en: Verification code
tr-tr: Doğrulama kodu

en: Verify
tr-tr: Doğrula

en: Verify a token (refresh or access).
tr-tr: Bir belirteci doğrulayın (yenileme veya erişim).

en: We're searching for the operator to answer you already, hold by!
tr-tr: Size cevap verecek operatörü arıyoruz, bekleyin!

en: You are already unsubscribed.
tr-tr: Zaten abonelikten çıkmış durumdasınız.

en: You cannot jump over your head!
tr-tr: Başının üzerinden atlayamazsın!

en: You have been successfully unsubscribed from our emails.
tr-tr: E-postalarımızdan başarıyla aboneliğiniz iptal edildi.

en: You received this email because you subscribed to our newsletter.
tr-tr: Bu e-postayı, haber bültenimize abone olduğunuz için aldınız.

en: account already activated!
tr-tr: Hesabı zaten etkinleştirdiniz...

en: account already activated...
tr-tr: Hesap zaten etkinleştirildi...

en: activate
                                        account
tr-tr: Etkinleştir
                                        hesap

en: activate a user's account
tr-tr: Bir kullanıcının hesabını etkinleştirme

en: activate your account
tr-tr: Hesabınızı etkinleştirin

en: activation link is invalid or account already activated
tr-tr: Etkinleştirme bağlantısı geçersiz veya hesap zaten etkinleştirilmiş

en: activation link is invalid!
tr-tr: Aktivasyon bağlantısı geçersiz!

en: activation token
tr-tr: Etkinleştirme belirteci

en: activation token created
tr-tr: Etkinleştirme jetonu oluşturuldu

en: additional info
tr-tr: Ek Bilgi

en: address set
tr-tr: Adresler

en: admin OTP code
tr-tr: Yönetici OTP kodu

en: admin OTP codes
tr-tr: Yönetici OTP kodları

en: all rights reserved
tr-tr: Tüm hakları saklıdır

en: assignee must be a staff user.
tr-tr: atanan kişi bir personel kullanıcısı olmalıdır.

en: attributes
tr-tr: Nitelikler

en: attributes may be used to store custom data
tr-tr: Öznitelikler özel verileri saklamak için kullanılabilir

en: attributes must be a dictionary
tr-tr: attributes` bir sözlük olmalıdır

en: available variables
tr-tr: kullanılabilir değişkenler

en: avatar
tr-tr: Avatar

en: balance
tr-tr: Denge

en: best regards,<br>The %(project_name)s team
tr-tr: Saygılarımla,<br>The %(project_name)s team

en: best regards,<br>the %(project_name)s team
tr-tr: Saygılarımla,<br>the %(project_name)s team

en: blacklisted token
tr-tr: Kara listeye alınmış belirteç

en: blacklisted tokens
tr-tr: Kara listeye alınmış belirteçler

en: business identificator is required when registering as a business
tr-tr: İşletme olarak kayıt olurken işletme tanımlayıcısı gereklidir

en: campaign
tr-tr: kampanya

en: campaign recipient
tr-tr: kampanya alıcısı

en: campaign recipients
tr-tr: kampanya alıcıları

en: clicked at
tr-tr: tıklandı

en: clicked count
tr-tr: tıklama sayısı

en: confirm a user's password reset
tr-tr: Bir kullanıcının parola sıfırlamasını onaylama

en: content
tr-tr: içerik

en: create a new user
tr-tr: Yeni bir kullanıcı oluşturun

en: delete a user
tr-tr: Kullanıcı silme

en: documentation of available template variables
tr-tr: kullanılabilir şablon değişkenlerinin belgelenmesi

en: email
tr-tr: E-posta

en: email body in markdown - supports {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}
tr-tr: e-posta gövdesi içeriği - {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }} destekler

en: email campaign
tr-tr: e-posta kampanyası

en: email campaigns
tr-tr: e-posta kampanyaları

en: email subject line - supports {{ variables }}
tr-tr: e-posta konu satırı - {{ variables }}'ı destekler}}

en: email template
tr-tr: e-posta şablonu

en: email template to use for this campaign
tr-tr: Bu kampanya için kullanılacak e-posta şablonu

en: email templates
tr-tr: e-posta şablonları

en: error details if sending failed
tr-tr: gönderme başarısız olursa hata ayrıntıları

en: error message
tr-tr: hata mesajı

en: failed count
tr-tr: başarısız sayım

en: file size must not exceed 5 MB
tr-tr: Dosya boyutu 5 MB'yi geçmemelidir.

en: first_name
tr-tr: İlk isim

en: group
tr-tr: Grup

en: groups
tr-tr: Gruplar

en: handle avatar upload for a user
tr-tr: Bir kullanıcı için avatar yükleme işlemini gerçekleştirin

en: hello %(user_first_name)s,
tr-tr: Merhaba %(user_first_name)s,

en: if the button above does not work, please copy and paste the following URL
                                into your web browser:
tr-tr: Yukarıdaki düğme çalışmazsa, lütfen aşağıdaki URL'yi kopyalayıp yapıştırın
                                web tarayıcınıza:

en: if you did not send this request, please ignore this
                                email.
tr-tr: eğer bu talebi siz göndermediyseniz, lütfen bunu dikkate almayın
                                E-posta.

en: important dates
tr-tr: Önemli tarihler

en: internal name for the campaign
tr-tr: kampanyanın iç adı

en: internal name for the template
tr-tr: şablonun dahili adı

en: invalid phone number format. the number must be entered in the format: "+999999999". up to 15 digits allowed.
tr-tr: Geçersiz telefon numarası biçimi. Numara şu formatta girilmelidir: "+999999999". En fazla 15 haneye izin verilir.

en: invalid token
tr-tr: Geçersiz belirteç

en: is verified
tr-tr: Doğrulandı

en: is_active
tr-tr: Aktif

en: is_subscribed
tr-tr: Abone olundu

en: language is one of the {settings.LANGUAGES} with default {settings.LANGUAGE_CODE}
tr-tr: Dil, varsayılan {settings.LANGUAGE_CODE} ile {settings.LANGUAGES}'dan biridir

en: last_name
tr-tr: Soyadı

en: logo
tr-tr: Logo

en: malformed email
tr-tr: Hatalı biçimlendirilmiş e-posta

en: malformed email: {email}
tr-tr: hatalı biçimlendirilmiş e-posta: {email}

en: malformed phone number: {phone_number}
tr-tr: Hatalı biçimlendirilmiş telefon numarası: {phone_number}!

en: merge client-stored recently viewed products
tr-tr: İstemcide depolanan son görüntülenen ürünleri birleştirme

en: must set token_class attribute on class.
tr-tr: Sınıf üzerinde token_class niteliği ayarlanmalıdır!

en: name
tr-tr: isim

en: no active account
tr-tr: Etkin hesap bulunamadı

en: no user uuid claim present in token
tr-tr: Belirteçte kullanıcı uuid talebi yok

en: obtain a token pair
tr-tr: Bir belirteç çifti elde edin

en: obtain a token pair (refresh and access) for authentication.
tr-tr: Kimlik doğrulama için bir belirteç çifti (yenileme ve erişim) alın.

en: only image files are allowed (jpg, png, gif, webp)
tr-tr: Yalnızca görüntü dosyaları izin verilir (jpg, png, gif, webp)

en: opened at
tr-tr: açıldı

en: opened count
tr-tr: açık sayım

en: order
tr-tr: Sipariş

en: orders
tr-tr: Siparişler

en: outstanding token
tr-tr: Olağanüstü belirteç

en: outstanding tokens
tr-tr: Ödenmemiş jetonlar

en: partially update a user's details
tr-tr: Bir kullanıcının bilgilerini kısmen güncelleme

en: password reset confirmation
tr-tr: Parola sıfırlama onayı

en: password reset successfully
tr-tr: Şifre başarıyla sıfırlandı!

en: password too weak
tr-tr: Şifre çok zayıf

en: passwords do not match
tr-tr: Parolalar eşleşmiyor

en: permissions
tr-tr: İzinler

en: personal info
tr-tr: Kişisel Bilgiler

en: phone_number
tr-tr: Telefon Numarası

en: plain text content
tr-tr: düz metin içeriği

en: plain text fallback (auto-generated if empty)
tr-tr: düz metin yedeği (boşsa otomatik olarak oluşturulur)

en: provide user or email for anonymous thread.
tr-tr: anonim konu için kullanıcı veya e-posta sağlayın.

en: refresh a token pair
tr-tr: Belirteç çiftini yenileyin

en: refresh a token pair (refresh and access).
tr-tr: Bir token çiftini yenileyin (yenileme ve erişim).

en: reset a user's password by sending a reset password email
tr-tr: Parola sıfırlama e-postası göndererek bir kullanıcının parolasını sıfırlama

en: reset password
tr-tr: şifre sıfırlama

en: reset your password
tr-tr: Şifrenizi sıfırlayın

en: retrieve a user's details
tr-tr: Bir kullanıcının ayrıntılarını alma

en: scheduled at
tr-tr: planlanan

en: sent at
tr-tr: geç

en: sent count
tr-tr: gönderilen sayı

en: something went wrong: {e!s}
tr-tr: Bir şeyler ters gitti: {e!s}

en: stats
tr-tr: devlet

en: status
tr-tr: durum

en: subject
tr-tr: konu

en: template
tr-tr: şablon

en: thank you for signing up for %(project_name)s. please activate your account
                                by clicking the button below:
tr-tr: %(project_name)s'a kaydolduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayarak hesabınızı etkinleştirin:

en: the products this user has viewed most recently (max 48), in reverse‐chronological order
tr-tr: Bu kullanıcının en son görüntülediği ürünler (en fazla 48), ters kronolojik sırayla.

en: the token is invalid
tr-tr: Belirteç geçersiz

en: the token is valid
tr-tr: Belirteç geçerlidir

en: the user's b64-encoded uuid who referred the new user to us.
tr-tr: Yeni kullanıcıyı bize yönlendiren kullanıcının b64 kodlu uuid'si.

en: token for secure one-click unsubscribe from campaigns
tr-tr: kampanyalardan tek tıklamayla güvenli bir şekilde abonelikten çıkmak için jeton

en: token is invalid!
tr-tr: Jeton geçersiz!

en: token_blacklisted
tr-tr: Jeton kara listeye alındı

en: total recipients
tr-tr: toplam alıcı sayısı

en: tracking ID
tr-tr: izleme kimliği

en: unique ID for tracking opens and clicks
tr-tr: açılışları ve tıklamaları izlemek için benzersiz kimlik

en: unique identifier for the template
tr-tr: şablon için benzersiz tanımlayıcı

en: unselect this instead of deleting accounts
tr-tr: Hesapları silmek yerine bunun seçimini kaldırın

en: unsubscribe token
tr-tr: abonelikten çıkma jetonu

en: update a user's details
tr-tr: Kullanıcı bilgilerini güncelleme

en: user
tr-tr: Kullanıcı

en: user does not exist
tr-tr: Kullanıcı mevcut değil

en: user email address
tr-tr: Kullanıcının e-posta adresi

en: user phone number
tr-tr: Kullanıcı telefon numarası

en: user profile image
tr-tr: Kullanıcı profili resmi

en: user verification status
tr-tr: Kullanıcının doğrulama durumu

en: user's newsletter subscription status
tr-tr: Kullanıcının haber bülteni abonelik durumu

en: users
tr-tr: Kullanıcılar

en: verify a token
tr-tr: Bir belirteci doğrulayın

en: we have received a request to reset your password. please reset your password
                                by clicking the button below:
tr-tr: Şifrenizi sıfırlamak için bir talep aldık. Lütfen aşağıdaki butona tıklayarak şifrenizi sıfırlayın:

en: when the campaign was actually sent
tr-tr: kampanya gerçekten gönderildiğinde

en: when to send the campaign (leave empty for manual send)
tr-tr: kampanyayı ne zaman gönderecek (manuel gönderim için boş bırakın)

en: wishlist
tr-tr: İstek Listesi

en: {name} does not exist: {uuid}
tr-tr: {name} mevcut değil: {uuid}!

en: {settings.PROJECT_NAME} | Activate Account
tr-tr: {settings.PROJECT_NAME} | Hesabı Etkinleştir

en: {settings.PROJECT_NAME} | Reset Password
tr-tr: {settings.PROJECT_NAME} | Şifreyi Sıfırla

en: {} campaign(s) cancelled.
tr-tr: {} kampanyası/kampanyaları iptal edildi.
