SCHON 2026.1 - en to sv-se translation catalogue (219 entries)

en: 1x1 transparent GIF image. Always returned regardless of tracking status to maintain consistent behavior.
sv-se: 1x1 transparent GIF-bild. Returneras alltid oavsett spårningsstatus för att upprätthålla ett konsekvent beteende.

en: A verification code has been sent to your email.
sv-se: En verifieringskod har skickats till din e-postadress.

en: Account already registered but not yet activated. A new activation email has been sent.
sv-se: Kontot är redan registrerat men ännu inte aktiverat. Ett nytt aktiveringsmeddelande har skickats.

en: Accounting
sv-se: Redovisning

en: All rights reserved
sv-se: Alla rättigheter förbehållna

en: Anonymous or authenticated non-staff users send messages. Also supports action=ping.
sv-se: Anonyma eller autentiserade användare som inte är anställda skickar meddelanden. Stöder även action=ping.

en: Assignee must be a staff user.
sv-se: Mottagaren måste vara en personalanvändare.

en: Campaign '{}' cannot be sent (status: {}).
sv-se: Kampanjen '{}' kan inte skickas (status: {}).

en: Campaign '{}' has no recipients. Prepare recipients first.
sv-se: Kampanjen '{}' har inga mottagare. Förbered mottagarna först.

en: Campaign '{}' is not in draft status.
sv-se: Kampanjen '{}' är inte i utkaststatus.

en: Cancel campaign
sv-se: Avbryt kampanj

en: Cancelled
sv-se: Inställt

en: Chat message
sv-se: Chattmeddelande

en: Chat messages
sv-se: Chattmeddelanden

en: Chat thread
sv-se: Chattråd

en: Chat threads
sv-se: Chatt-trådar

en: Clicked
sv-se: Klickade

en: Close selected threads
sv-se: Stäng valda trådar

en: Closed
sv-se: Stängt

en: Content
sv-se: Innehåll

en: Documentation
sv-se: Dokumentation

en: Draft
sv-se: Utkast

en: Failed
sv-se: Misslyckades

en: For anonymous threads
sv-se: För anonyma trådar

en: Handles refreshing of tokens for authentication purposes. This class is used to provide functionality for token refresh operations as part of an authentication system. It ensures that clients can request a refreshed token within defined rate limits. The view relies on the associated serializer to validate token refresh inputs and produce appropriate outputs.
sv-se: Hanterar uppdatering av tokens för autentiseringsändamål. Denna klass används för att tillhandahålla funktionalitet för uppdatering av token som en del av ett autentiseringssystem. Den säkerställer att klienter kan begära en uppfräschad token inom definierade hastighetsgränser. Vyn förlitar sig på den associerade serialiseraren för att validera inmatningar för tokenuppdatering och producera lämpliga utmatningar.

en: Invalid attribute format: {attribute_pair}
sv-se: Ogiltigt attributformat: {attribute_pair}!

en: Invalid or expired code. Please try again.
sv-se: Ogiltig eller utgången kod. Försök igen.

en: Invalid or missing unsubscribe token.
sv-se: Ogiltig eller saknad token för avregistrering.

en: Invalid unsubscribe token format.
sv-se: Ogiltigt format för avregistreringstoken.

en: Message must be 1..1028 characters.
sv-se: Meddelandet måste innehålla 1..1028 tecken.

en: One-Click Unsubscribe (RFC 8058)
sv-se: Avregistrering med ett klick (RFC 8058)

en: Open
sv-se: Öppna

en: Open selected threads
sv-se: Öppna valda trådar

en: Opened
sv-se: Öppnad

en: Pending
sv-se: Väntande

en: Per-thread staff channel
sv-se: Personalkanal per tråd

en: Prepare recipients (subscribed users)
sv-se: Förbered mottagare (prenumererande användare)

en: Preparing recipients for campaign '{}'.
sv-se: Förbereder mottagare för kampanj '{}'.

en: RFC 8058 compliant one-click unsubscribe endpoint for email campaigns.
    
    This endpoint supports the List-Unsubscribe-Post header mechanism defined in RFC 8058, which allows email clients to unsubscribe users with a single click without leaving the email application.
    
    The token can be provided either as a query parameter or in the request body.
    
    **Standards Compliance:**
    - RFC 8058: Signaling One-Click Functionality for List Email Headers
    - RFC 2369: The Use of URLs as Meta-Syntax for Core Mail List Commands
    
    **Note:** Transactional emails are not affected by this setting.
sv-se: RFC 8058-kompatibel endpoint för avregistrering med ett klick för e-postkampanjer. Denna endpoint stöder List-Unsubscribe-Post-header-mekanismen som definieras i RFC 8058, vilket gör det möjligt för e-postklienter att avregistrera användare med ett enda klick utan att lämna e-postprogrammet. Token kan tillhandahållas antingen som en frågeparameter eller i begäran.
    
    **Standardkompatibilitet:** - RFC 8058: Signaleringsfunktion med ett klick för e-postrubriker - RFC 2369: Användning av URL:er som metasyntax för centrala e-postlistkommandon **Obs!** Transaktionsmeddelanden påverkas inte av denna inställning.

en: Records when a campaign email is opened by the recipient.
    
    This endpoint is called automatically when the tracking pixel (1x1 transparent GIF) embedded in the email is loaded by the recipient's email client.
    
    **How it works:**
    1. Each campaign email contains a unique tracking pixel URL with a `tid` parameter
    2. When the email is opened and images are loaded, this endpoint is called
    3. The recipient's status is updated to 'opened' and the timestamp is recorded
    4. The campaign's aggregate opened count is updated
    
    **Privacy considerations:**
    - Only the first open is recorded (subsequent opens are ignored)
    - No personal information beyond the tracking ID is logged
    - Users who disable image loading will not trigger this event
    
    **Response:**
    Returns a 1x1 transparent GIF image regardless of whether tracking succeeded, to ensure consistent behavior and prevent information leakage.
sv-se: Registrerar när ett kampanjmejl öppnas av mottagaren. Denna slutpunkt anropas automatiskt när spårningspixeln (1x1 transparent GIF) som är inbäddad i mejlet laddas av mottagarens mejlklient.
    
    **Så här fungerar det:** 1. Varje kampanjmejl innehåller en unik spårningspixel-URL med en `tid`-parameter. 2. När mejlet öppnas och bilderna laddas anropas denna slutpunkt. 3. Mottagarens status uppdateras till ”öppnat” och tidsstämpeln registreras. 4. Kampanjens sammanlagda antal öppnade mejl uppdateras. **Sekretessaspekter:**
    - Endast den första öppningen registreras (efterföljande öppningar ignoreras). - Ingen personlig information utöver spårnings-ID:t loggas. - Användare som inaktiverar bildladdning utlöser inte denna händelse. **Svar:** Returnerar en 1x1 transparent GIF-bild oavsett om spårningen lyckades, för att säkerställa konsekvent beteende och förhindra informationsläckage.

en: Reply, close, and ping within a specific thread.
sv-se: Svara, stäng och pinga inom en specifik tråd.

en: Represents a User entity with customized fields and methods for extended functionality. This class extends the AbstractUser model and integrates additional features like custom email login, validation methods, subscription status, verification, and attributes storage. It also provides utilities for managing recently viewed items and token-based activation for verifying accounts. The User model is designed to handle specific use cases for enhanced user management.
sv-se: Representerar en User-entitet med anpassade fält och metoder för utökad funktionalitet. Denna klass utökar AbstractUser-modellen och integrerar ytterligare funktioner som anpassad e-postinloggning, valideringsmetoder, prenumerationsstatus, verifiering och lagring av attribut. Den innehåller också verktyg för att hantera nyligen visade objekt och tokenbaserad aktivering för att verifiera konton. User-modellen är utformad för att hantera specifika användningsfall för förbättrad användarhantering.

en: Represents a view for getting a pair of access and refresh tokens and user's data. This view manages the process of handling token-based authentication where clients can get a pair of JWT tokens (access and refresh) using provided credentials. It is built on top of a base token view and ensures proper rate limiting to protect against brute force attacks.
sv-se: Representerar en vy för att hämta ett par access- och refresh-tokens och användardata. Den här vyn hanterar processen för hantering av tokenbaserad autentisering där klienter kan hämta ett par JWT-tokens (access och refresh) med hjälp av angivna referenser. Den är byggd ovanpå en bas-tokenvy och säkerställer korrekt hastighetsbegränsning för att skydda mot brute force-attacker.

en: Represents a view for verifying JSON Web Tokens (JWT) using specific serialization and validation logic.
sv-se: Representerar en vy för verifiering av JSON Web Tokens (JWT) med hjälp av specifik serialiserings- och valideringslogik.

en: Returned when no tracking ID is provided. Note: Invalid tracking IDs still return 200 with the GIF to prevent enumeration attacks.
sv-se: Returneras när inget spårnings-ID anges. Obs! Ogiltiga spårnings-ID returnerar fortfarande 200 med GIF för att förhindra enumerationsattacker.

en: Scheduled
sv-se: Schemalagd

en: Scheduling
sv-se: Schemaläggning

en: Send campaign now
sv-se: Skicka kampanjen nu

en: Sending
sv-se: Skicka

en: Sent
sv-se: Sen

en: Staff
sv-se: Personal

en: Staff inbox control
sv-se: Kontroll av personalens inkorg

en: Staff-only actions: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads are emitted.
sv-se: Åtgärder endast för personal: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads sänds ut.

en: Started sending campaign '{}'.
sv-se: Började skicka kampanjen '{}'.

en: Statistics
sv-se: Statistik

en: Successfully unsubscribed from email campaigns.
sv-se: Du har nu avslutat prenumerationen på e-postkampanjer.

en: Track email open event
sv-se: Spåra händelser när e-post öppnas

en: Tracking ID (UUID) unique to each campaign-recipient combination. This ID links the open event to a specific recipient and campaign.
sv-se: Spårnings-ID (UUID) som är unikt för varje kombination av kampanj och mottagare. Detta ID kopplar öppningshändelsen till en specifik mottagare och kampanj.

en: Two-factor authentication
sv-se: Tvåfaktorsautentisering

en: UUID token for unsubscribing. This token is unique per user and is included in the unsubscribe link of every campaign email. The token remains constant for each user unless regenerated.
sv-se: UUID-token för att avsluta prenumerationen. Denna token är unik för varje användare och ingår i länken för att avsluta prenumerationen i varje kampanjmejl. Token förblir densamma för varje användare om den inte genereras på nytt.

en: Unsubscribe
sv-se: Avregistrera

en: Unsubscribe a user from all marketing email campaigns using their unique unsubscribe token.
    
    This endpoint is designed for email client compatibility where clicking a link triggers a GET request. The user will no longer receive promotional emails after successful unsubscription.
    
    **Note:** Transactional emails (order confirmations, password resets, etc.) are not affected by this setting.
sv-se: Avregistrera en användare från alla marknadsföringskampanjer via e-post med hjälp av deras unika avregistreringstoken. Denna slutpunkt är utformad för kompatibilitet med e-postklienter där ett klick på en länk utlöser en GET-begäran. Användaren kommer inte längre att få reklam via e-post efter en lyckad avregistrering. **Observera:** Transaktionsmeddelanden (orderbekräftelser, återställning av lösenord etc.) påverkas inte av denna inställning.

en: Unsubscribe from email campaigns
sv-se: Avsluta prenumerationen på e-postkampanjer

en: Unsubscribe token (alternative to query parameter). Can be omitted if token is provided in URL.
sv-se: Avregistreringstoken (alternativ till frågeparameter). Kan utelämnas om token anges i URL.

en: Unsubscribe token is required.
sv-se: Avregistreringstoken krävs.

en: User
sv-se: Användare

en: User associated with the token was not found.
sv-se: Användaren som är kopplad till token hittades inte.

en: User messages entrypoint
sv-se: Användarmeddelanden entrypoint

en: User not found.
sv-se: Användaren hittades inte.

en: User view set implementation.
    Provides a set of actions that manage user-related data such as creation, retrieval, updates, deletion, and custom actions including password reset, avatar upload, account activation, and recently viewed items merging. This class extends the mixins and GenericViewSet for robust API handling.
sv-se: Implementering av användarvyuppsättning.
    Tillhandahåller en uppsättning åtgärder som hanterar användarrelaterade data som skapande, hämtning, uppdateringar, borttagning och anpassade åtgärder inklusive återställning av lösenord, uppladdning av avatar, kontoaktivering och sammanslagning av nyligen visade objekt. Denna klass utökar mixins och GenericViewSet för robust API-hantering.

en: Valid email is required for anonymous chats.
sv-se: Giltig e-postadress krävs för anonyma chattar.

en: Verification code
sv-se: Verifieringskod

en: Verify
sv-se: Verifiera

en: Verify a token (refresh or access).
sv-se: Verifiera en token (uppdatering eller åtkomst).

en: We're searching for the operator to answer you already, hold by!
sv-se: Vi söker efter en operatör som kan svara dig redan nu, så håll ut!

en: You are already unsubscribed.
sv-se: Du är redan avregistrerad.

en: You cannot jump over your head!
sv-se: Du kan inte hoppa över huvudet!

en: You have been successfully unsubscribed from our emails.
sv-se: Du har nu avslutat din prenumeration på våra e-postmeddelanden.

en: You received this email because you subscribed to our newsletter.
sv-se: Du har fått detta e-postmeddelande eftersom du prenumererar på vårt nyhetsbrev.

en: account already activated!
sv-se: Du har redan aktiverat kontot...

en: account already activated...
sv-se: Kontot har redan aktiverats...

en: activate
                                        account
sv-se: Aktivera
                                        konto

en: activate a user's account
sv-se: Aktivera en användares konto

en: activate your account
sv-se: Aktivera ditt konto

en: activation link is invalid or account already activated
sv-se: Aktiveringslänken är ogiltig eller kontot är redan aktiverat

en: activation link is invalid!
sv-se: Aktiveringslänken är ogiltig!

en: activation token
sv-se: Aktiveringstoken

en: activation token created
sv-se: Aktiveringstoken skapad

en: additional info
sv-se: Ytterligare information

en: address set
sv-se: Adresser

en: admin OTP code
sv-se: Admin OTP-kod

en: admin OTP codes
sv-se: Admin OTP-koder

en: all rights reserved
sv-se: Alla rättigheter förbehålls

en: assignee must be a staff user.
sv-se: mottagaren måste vara en personalanvändare.

en: attributes
sv-se: Attribut

en: attributes may be used to store custom data
sv-se: Attribut kan användas för att lagra anpassade data

en: attributes must be a dictionary
sv-se: `attributes` måste vara en ordbok

en: available variables
sv-se: tillgängliga variabler

en: avatar
sv-se: Avatar

en: balance
sv-se: Balans

en: best regards,<br>The %(project_name)s team
sv-se: Bästa hälsningar,<br>The %(project_name)s team

en: best regards,<br>the %(project_name)s team
sv-se: Bästa hälsningar,<br> teamet %(project_name)s

en: blacklisted token
sv-se: Svartlistad token

en: blacklisted tokens
sv-se: Svartlistade tokens

en: business identificator is required when registering as a business
sv-se: Företagsidentifierare krävs när du registrerar dig som företag

en: campaign
sv-se: kampanj

en: campaign recipient
sv-se: kampanjmottagare

en: campaign recipients
sv-se: kampanjens mottagare

en: clicked at
sv-se: klickade på

en: clicked count
sv-se: klickräkning

en: confirm a user's password reset
sv-se: Bekräfta återställning av en användares lösenord

en: content
sv-se: innehåll

en: create a new user
sv-se: Skapa en ny användare

en: delete a user
sv-se: Ta bort en användare

en: documentation of available template variables
sv-se: dokumentation av tillgängliga mallvariabler

en: email
sv-se: E-post

en: email body in markdown - supports {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}
sv-se: e-postmeddelandets innehåll – stöder {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}

en: email campaign
sv-se: e-postkampanj

en: email campaigns
sv-se: e-postkampanjer

en: email subject line - supports {{ variables }}
sv-se: e-postens ämnesrad – stöder {{ variables }}

en: email template
sv-se: e-postmall

en: email template to use for this campaign
sv-se: E-postmall att använda för denna kampanj

en: email templates
sv-se: e-postmallar

en: error details if sending failed
sv-se: felinformation om sändningen misslyckades

en: error message
sv-se: felmeddelande

en: failed count
sv-se: misslyckad räkning

en: file size must not exceed 5 MB
sv-se: Filstorleken får inte överstiga 5 MB.

en: first_name
sv-se: Förnamn

en: group
sv-se: Grupp

en: groups
sv-se: Grupper

en: handle avatar upload for a user
sv-se: Hantera uppladdning av avatar för en användare

en: hello %(user_first_name)s,
sv-se: Hej %(user_first_name)s,

en: if the button above does not work, please copy and paste the following URL
                                into your web browser:
sv-se: Om knappen ovan inte fungerar, vänligen kopiera och klistra in följande URL
                                i din webbläsare:

en: if you did not send this request, please ignore this
                                email.
sv-se: om du inte har skickat denna begäran, vänligen ignorera detta
                                e-post.

en: important dates
sv-se: Viktiga datum

en: internal name for the campaign
sv-se: internt namn för kampanjen

en: internal name for the template
sv-se: internt namn för mallen

en: invalid phone number format. the number must be entered in the format: "+999999999". up to 15 digits allowed.
sv-se: Ogiltigt format på telefonnumret. Numret måste anges i formatet: "+999999999". Upp till 15 siffror är tillåtna.

en: invalid token
sv-se: Ogiltig token

en: is verified
sv-se: Är verifierad

en: is_active
sv-se: Är aktiv

en: is_subscribed
sv-se: Är prenumererad

en: language is one of the {settings.LANGUAGES} with default {settings.LANGUAGE_CODE}
sv-se: Språk är en av {settings.LANGUAGES} med standard {settings.LANGUAGE_CODE}.

en: last_name
sv-se: Efternamn

en: logo
sv-se: Logotyp

en: malformed email
sv-se: Missvisande e-post

en: malformed email: {email}
sv-se: missbildad e-post: {email}

en: malformed phone number: {phone_number}
sv-se: Missbildat telefonnummer: {phone_number}!

en: merge client-stored recently viewed products
sv-se: Sammanfoga klientlagrade nyligen visade produkter

en: must set token_class attribute on class.
sv-se: Måste sätta attributet token_class på klassen!

en: name
sv-se: namn

en: no active account
sv-se: Inget aktivt konto hittades

en: no user uuid claim present in token
sv-se: Inget användar-uuid-krav finns i token

en: obtain a token pair
sv-se: Skaffa ett tokenpar

en: obtain a token pair (refresh and access) for authentication.
sv-se: Hämta ett tokenpar (refresh och access) för autentisering.

en: only image files are allowed (jpg, png, gif, webp)
sv-se: Endast bildfiler är tillåtna (jpg, png, gif, webp)

en: opened at
sv-se: öppnade vid

en: opened count
sv-se: öppnad räkning

en: order
sv-se: Beställning

en: orders
sv-se: Beställningar

en: outstanding token
sv-se: Utestående symbol

en: outstanding tokens
sv-se: Utestående polletter

en: partially update a user's details
sv-se: delvis uppdatera en användares uppgifter

en: password reset confirmation
sv-se: Bekräftelse på återställning av lösenord

en: password reset successfully
sv-se: Lösenordet har återställts framgångsrikt!

en: password too weak
sv-se: Lösenordet är för svagt

en: passwords do not match
sv-se: Lösenorden stämmer inte överens

en: permissions
sv-se: Behörigheter

en: personal info
sv-se: Personlig information

en: phone_number
sv-se: Telefonnummer

en: plain text content
sv-se: vanlig text

en: plain text fallback (auto-generated if empty)
sv-se: vanlig text som reserv (genereras automatiskt om tom)

en: provide user or email for anonymous thread.
sv-se: ange användare eller e-post för anonym tråd.

en: refresh a token pair
sv-se: Uppdatera ett tokenpar

en: refresh a token pair (refresh and access).
sv-se: Uppdatera ett tokenpar (uppdatering och åtkomst).

en: reset a user's password by sending a reset password email
sv-se: Återställ en användares lösenord genom att skicka ett e-postmeddelande om återställt lösenord

en: reset password
sv-se: återställa lösenord

en: reset your password
sv-se: Återställ ditt lösenord

en: retrieve a user's details
sv-se: Hämta uppgifter om en användare

en: scheduled at
sv-se: planerad till

en: sent at
sv-se: senare

en: sent count
sv-se: skickat antal

en: slug
sv-se: tjänare

en: something went wrong: {e!s}
sv-se: Något gick fel: {e!s}

en: stats
sv-se: tillstånd

en: subject
sv-se: ämne

en: template
sv-se: mall

en: thank you for signing up for %(project_name)s. please activate your account
                                by clicking the button below:
sv-se: Tack för att du registrerat dig för %(project_name)s. Vänligen aktivera ditt konto genom att klicka på knappen nedan:

en: the products this user has viewed most recently (max 48), in reverse‐chronological order
sv-se: De produkter som den här användaren har tittat på senast (max 48), i omvänd kronologisk ordning.

en: the token is invalid
sv-se: Token är ogiltig

en: the token is valid
sv-se: Token är giltig

en: the user's b64-encoded uuid who referred the new user to us.
sv-se: Den användares b64-kodade uuid som hänvisade den nya användaren till oss.

en: token for secure one-click unsubscribe from campaigns
sv-se: token för säker avregistrering från kampanjer med ett klick

en: token is invalid!
sv-se: Token är ogiltig!

en: token_blacklisted
sv-se: Token blacklisted

en: total recipients
sv-se: totalt antal mottagare

en: tracking ID
sv-se: spårnings-ID

en: unique ID for tracking opens and clicks
sv-se: unikt ID för spårning av öppningar och klick

en: unique identifier for the template
sv-se: unik identifierare för mallen

en: unselect this instead of deleting accounts
sv-se: Avmarkera detta istället för att radera konton

en: unsubscribe token
sv-se: avregistreringstoken

en: update a user's details
sv-se: Uppdatera en användares uppgifter

en: user
sv-se: Användare

en: user does not exist
sv-se: Användaren finns inte

en: user email address
sv-se: Användarens e-postadress

en: user phone number
sv-se: Användarens telefonnummer

en: user profile image
sv-se: Bild på användarprofil

en: user verification status
sv-se: Användarens verifieringsstatus

en: user's newsletter subscription status
sv-se: Användarens status för prenumeration på nyhetsbrev

en: users
sv-se: Användare

en: verify a token
sv-se: Verifiera en token

en: we have received a request to reset your password. please reset your password
                                by clicking the button below:
sv-se: Vi har fått en begäran om att återställa ditt lösenord. Vänligen återställ ditt lösenord genom att klicka på knappen nedan:

en: when the campaign was actually sent
sv-se: när kampanjen faktiskt skickades ut

en: when to send the campaign (leave empty for manual send)
sv-se: när kampanjen ska skickas (lämna tomt för manuell sändning)

en: wishlist
sv-se: Önskelista

en: {name} does not exist: {uuid}
sv-se: {name} existerar inte: {uuid}!

en: {settings.PROJECT_NAME} | Activate Account
sv-se: {settings.PROJECT_NAME} | Aktivera konto

en: {settings.PROJECT_NAME} | Reset Password
sv-se: {settings.PROJECT_NAME} | Återställ lösenord

en: {} campaign(s) cancelled.
sv-se: {} kampanj(er) avbruten.
