SCHON 2026.1 - en to nl-nl translation catalogue (203 entries)

en: Accounting
nl-nl: Boekhouding

en: All rights reserved
nl-nl: Alle rechten voorbehouden

en: Anonymous or authenticated non-staff users send messages. Also supports action=ping.
nl-nl: Anonieme of geauthenticeerde niet-medewerkers kunnen berichten versturen. Ondersteunt ook action=ping.

en: Assignee must be a staff user.
nl-nl: De toegewezen gebruiker moet een personeelsgebruiker zijn.

en: Campaign '{}' cannot be sent (status: {}).
nl-nl: Campagne '{}' kan niet worden verzonden (status: {}).

en: Campaign '{}' has no recipients. Prepare recipients first.
nl-nl: Campagne '{}' heeft geen ontvangers. Bereid eerst de ontvangers voor.

en: Campaign '{}' is not in draft status.
nl-nl: Campagne '{}' bevindt zich niet in conceptstatus.

en: Cancel campaign
nl-nl: Campagne annuleren

en: Cancelled
nl-nl: Geannuleerd

en: Chat message
nl-nl: Chatbericht

en: Chat messages
nl-nl: Chatberichten

en: Chat thread
nl-nl: Draadje chatten

en: Chat threads
nl-nl: Gespreksonderwerpen

en: Clicked
nl-nl: Geklikt

en: Close selected threads
nl-nl: Geselecteerde threads sluiten

en: Closed
nl-nl: Gesloten

en: Content
nl-nl: Inhoud

en: Documentation
nl-nl: Documentatie

en: Draft
nl-nl: Ontwerp

en: Failed
nl-nl: Mislukt

en: For anonymous threads
nl-nl: Voor anonieme threads

en: HTML content
nl-nl: HTML-inhoud

en: Handles refreshing of tokens for authentication purposes. This class is used to provide functionality for token refresh operations as part of an authentication system. It ensures that clients can request a refreshed token within defined rate limits. The view relies on the associated serializer to validate token refresh inputs and produce appropriate outputs.
nl-nl: Ververst tokens voor authenticatiedoeleinden. Deze klasse wordt gebruikt om functionaliteit te bieden voor het verversen van tokens als onderdeel van een authenticatiesysteem. Het zorgt ervoor dat clients een vernieuwd token kunnen aanvragen binnen gedefinieerde snelheidslimieten. De view vertrouwt op de bijbehorende serializer om inputs voor het verversen van tokens te valideren en de juiste output te produceren.

en: Invalid attribute format: {attribute_pair}
nl-nl: Ongeldig attribuutformaat: {attribute_pair}!

en: Invalid unsubscribe token format.
nl-nl: Ongeldig formaat van het afmeldtoken.

en: Message must be 1..1028 characters.
nl-nl: Bericht moet 1..1028 tekens bevatten.

en: Open selected threads
nl-nl: Geselecteerde draden openen

en: Opened
nl-nl: Geopend

en: Pending
nl-nl: In afwachting

en: Per-thread staff channel
nl-nl: Personeelskanaal per draad

en: Prepare recipients (subscribed users)
nl-nl: Ontvangers voorbereiden (aangemelde gebruikers)

en: Preparing recipients for campaign '{}'.
nl-nl: Ontvangers voorbereiden op campagne '{}'.

en: Preview
nl-nl: Voorbeeld

en: Reply, close, and ping within a specific thread.
nl-nl: Antwoorden, sluiten en pingen binnen een specifieke thread.

en: Represents a User entity with customized fields and methods for extended functionality. This class extends the AbstractUser model and integrates additional features like custom email login, validation methods, subscription status, verification, and attributes storage. It also provides utilities for managing recently viewed items and token-based activation for verifying accounts. The User model is designed to handle specific use cases for enhanced user management.
nl-nl: Representeert een User entiteit met aangepaste velden en methodes voor uitgebreide functionaliteit. Deze klasse breidt het AbstractUser-model uit en integreert extra functies zoals aangepaste e-mailaanmelding, validatiemethoden, abonnementsstatus, verificatie en opslag van attributen. Het biedt ook hulpprogramma's voor het beheren van recent bekeken items en op token gebaseerde activering voor het verifiëren van accounts. Het User-model is ontworpen voor specifieke gebruikssituaties voor verbeterd gebruikersbeheer.

en: Represents a view for getting a pair of access and refresh tokens and user's data. This view manages the process of handling token-based authentication where clients can get a pair of JWT tokens (access and refresh) using provided credentials. It is built on top of a base token view and ensures proper rate limiting to protect against brute force attacks.
nl-nl: Vertegenwoordigt een weergave voor het verkrijgen van een paar toegangs- en verversingstokens en gebruikersgegevens. Deze weergave beheert het proces van het afhandelen van authenticatie op basis van tokens, waarbij clients een paar JWT-tokens kunnen krijgen (toegang en verversen) met behulp van verstrekte referenties. Het is gebouwd bovenop een basis token view en zorgt voor een goede rate limiting om te beschermen tegen brute force aanvallen.

en: Represents a view for verifying JSON Web Tokens (JWT) using specific serialization and validation logic.
nl-nl: Vertegenwoordigt een weergave voor het verifiëren van JSON Web Tokens (JWT) met behulp van specifieke serialisatie- en validatielogica.

en: Scheduled
nl-nl: Gepland

en: Scheduling
nl-nl: Planning

en: Send campaign now
nl-nl: Campagne nu verzenden

en: Sending
nl-nl: Verzenden

en: Sent
nl-nl: Laat

en: Staff
nl-nl: Personeel

en: Staff inbox control
nl-nl: Beheer inbox personeel

en: Staff-only actions: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads are emitted.
nl-nl: Alleen voor personeel: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads worden uitgezonden.

en: Started sending campaign '{}'.
nl-nl: Campagne '{}' gestart.

en: Statistics
nl-nl: Statistieken

en: System
nl-nl: Systeem

en: Unsubscribe
nl-nl: Afmelden

en: Unsubscribe token is required.
nl-nl: Afmeldtoken is vereist.

en: User
nl-nl: Gebruiker

en: User messages entrypoint
nl-nl: Invoerpunt voor gebruikersberichten

en: User not found.
nl-nl: Gebruiker niet gevonden.

en: User view set implementation.
    Provides a set of actions that manage user-related data such as creation, retrieval, updates, deletion, and custom actions including password reset, avatar upload, account activation, and recently viewed items merging. This class extends the mixins and GenericViewSet for robust API handling.
nl-nl: Implementatie van gebruikersviewset.
    Biedt een set acties voor het beheren van gebruikersgerelateerde gegevens zoals aanmaken, opvragen, bijwerken, verwijderen en aangepaste acties zoals wachtwoord opnieuw instellen, avatar uploaden, account activeren en onlangs bekeken items samenvoegen. Deze klasse breidt de mixins en GenericViewSet uit voor robuuste API afhandeling.

en: Valid email is required for anonymous chats.
nl-nl: Voor anonieme chats is een geldig e-mailadres vereist.

en: Verify a token (refresh or access).
nl-nl: Een token verifiëren (verversen of toegang).

en: We're searching for the operator to answer you already, hold by!
nl-nl: We zijn al op zoek naar de operator om je antwoord te geven, wacht even!

en: You are already unsubscribed.
nl-nl: Je bent al uitgeschreven.

en: You cannot jump over your head!
nl-nl: Je kunt niet over je hoofd springen!

en: You have been successfully unsubscribed from our emails.
nl-nl: Je bent nu uitgeschreven voor onze e-mails.

en: You received this email because you subscribed to our newsletter.
nl-nl: Je hebt deze e-mail ontvangen omdat je je hebt aangemeld voor onze nieuwsbrief.

en: account already activated!
nl-nl: Je hebt de account al geactiveerd...

en: account already activated...
nl-nl: Account is al geactiveerd...

en: activate
                                        account
nl-nl: Activeer
                                        account

en: activate a user's account
nl-nl: Een gebruikersaccount activeren

en: activate your account
nl-nl: Activeer je account

en: activation link is invalid or account already activated
nl-nl: Activeringslink is ongeldig of account is al geactiveerd

en: activation link is invalid!
nl-nl: Activeringslink is ongeldig!

en: activation token
nl-nl: Activeringstoken

en: additional info
nl-nl: Extra info

en: address set
nl-nl: Adressen

en: all rights reserved
nl-nl: Alle rechten voorbehouden

en: alt text
nl-nl: ander tekst

en: alternative text for accessibility
nl-nl: alternatieve tekst voor toegankelijkheid

en: assignee must be a staff user.
nl-nl: De toegewezen gebruiker moet een personeelsgebruiker zijn.

en: attributes
nl-nl: Attributen

en: attributes may be used to store custom data
nl-nl: Attributen kunnen worden gebruikt om aangepaste gegevens op te slaan

en: attributes must be a dictionary
nl-nl: `attributen` moet een woordenboek zijn

en: available variables
nl-nl: beschikbare variabelen

en: avatar
nl-nl: Avatar

en: balance
nl-nl: Saldo

en: best regards,<br>The %(project_name)s team
nl-nl: Vriendelijke groeten,<br>Het %(project_name)s team

en: best regards,<br>the %(project_name)s team
nl-nl: Vriendelijke groeten,<br>het %(project_name)s team

en: blacklisted token
nl-nl: Token op zwarte lijst

en: blacklisted tokens
nl-nl: Tokens op de zwarte lijst

en: business identificator is required when registering as a business
nl-nl: Bedrijfsidentificator is vereist bij registratie als bedrijf

en: campaign
nl-nl: campagne

en: campaign recipient
nl-nl: campagneontvanger

en: campaign recipients
nl-nl: ontvangers van de campagne

en: clicked at
nl-nl: aangeklikt op

en: clicked count
nl-nl: aantal klikken

en: confirm a user's password reset
nl-nl: Bevestig het resetten van het wachtwoord van een gebruiker

en: create a new user
nl-nl: Een nieuwe gebruiker maken

en: delete a user
nl-nl: Een gebruiker verwijderen

en: descriptive name for the image
nl-nl: beschrijvende naam voor de afbeelding

en: documentation of available template variables
nl-nl: documentatie van beschikbare sjabloonvariabelen

en: email
nl-nl: E-mail

en: email body content - supports {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}
nl-nl: inhoud van e-mailbericht - ondersteunt {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}

en: email campaign
nl-nl: e-mailcampagne

en: email campaigns
nl-nl: e-mailcampagnes

en: email image
nl-nl: e-mailafbeelding

en: email images
nl-nl: e-mailafbeeldingen

en: email subject line - supports {{ variables }}
nl-nl: onderwerpregel van e-mail - ondersteunt {{ variables }}

en: email template
nl-nl: e-mail sjabloon

en: email template to use for this campaign
nl-nl: E-mailsjabloon voor deze campagne

en: email templates
nl-nl: e-mailsjablonen

en: error details if sending failed
nl-nl: foutdetails als verzenden mislukt is

en: error message
nl-nl: foutmelding

en: failed count
nl-nl: mislukte telling

en: first_name
nl-nl: Voornaam

en: group
nl-nl: Groep

en: groups
nl-nl: Groepen

en: handle avatar upload for a user
nl-nl: Avatar uploaden voor een gebruiker afhandelen

en: hello %(user_first_name)s,
nl-nl: Hallo %(user_first_name)s,

en: if the button above does not work, please copy and paste the following URL
                                into your web browser:
nl-nl: Als de bovenstaande knop niet werkt, kopieer en plak dan de volgende URL
                                in uw webbrowser:

en: if you did not send this request, please ignore this
                                email.
nl-nl: als u dit verzoek niet hebt verzonden, negeer dan alstublieft deze
                                e-mail.

en: image
nl-nl: afbeelding

en: image file to use in email templates
nl-nl: afbeeldingsbestand voor gebruik in e-mailsjablonen

en: image preview
nl-nl: afbeeldingsvoorbeeld

en: important dates
nl-nl: Belangrijke data

en: internal name for the campaign
nl-nl: interne naam voor de campagne

en: internal name for the template
nl-nl: interne naam voor het sjabloon

en: invalid phone number format. the number must be entered in the format: "+999999999". up to 15 digits allowed.
nl-nl: Ongeldig formaat telefoonnummer. Het nummer moet worden ingevoerd in de indeling: "+999999999". Maximaal 15 cijfers toegestaan.

en: invalid token
nl-nl: Invalid token

en: is verified
nl-nl: Is geverifieerd

en: is_active
nl-nl: Is actief

en: is_subscribed
nl-nl: Is geabonneerd

en: language is one of the {settings.LANGUAGES} with default {settings.LANGUAGE_CODE}
nl-nl: Taal is een van de {settings.LANGUAGES} met standaard {settings.LANGUAGE_CODE}

en: last_name
nl-nl: Achternaam

en: logo
nl-nl: Logo

en: malformed email
nl-nl: Misvormde e-mail

en: malformed email: {email}
nl-nl: misvormde e-mail: {email}

en: malformed phone number: {phone_number}
nl-nl: Misvormd telefoonnummer: {phone_number}!

en: merge client-stored recently viewed products
nl-nl: Laatst bekeken producten samenvoegen

en: must set token_class attribute on class.
nl-nl: Moet token_class attribuut instellen op klasse!

en: name
nl-nl: naam

en: no active account
nl-nl: Geen actieve account gevonden

en: no user uuid claim present in token
nl-nl: Geen gebruiker uuid claim aanwezig in token

en: obtain a token pair
nl-nl: Een tokenpaar verkrijgen

en: obtain a token pair (refresh and access) for authentication.
nl-nl: Verkrijg een tokenpaar (refresh en access) voor verificatie.

en: opened at
nl-nl: geopend om

en: opened count
nl-nl: geopende telling

en: order
nl-nl: Bestel

en: orders
nl-nl: Bestellingen

en: outstanding token
nl-nl: Uitstekende penning

en: outstanding tokens
nl-nl: Uitstaande tokens

en: partially update a user's details
nl-nl: De gegevens van een gebruiker gedeeltelijk bijwerken

en: password reset confirmation
nl-nl: Bevestiging wachtwoord reset

en: password reset successfully
nl-nl: Wachtwoord is succesvol gereset!

en: password too weak
nl-nl: Het wachtwoord is te zwak

en: passwords do not match
nl-nl: Wachtwoorden komen niet overeen

en: permissions
nl-nl: Rechten

en: personal info
nl-nl: Persoonlijke info

en: phone_number
nl-nl: Telefoonnummer

en: plain text content
nl-nl: platte tekstinhoud

en: plain text fallback (auto-generated if empty)
nl-nl: fallback voor platte tekst (automatisch gegenereerd indien leeg)

en: preview
nl-nl: voorvertoning

en: provide user or email for anonymous thread.
nl-nl: gebruiker of e-mail opgeven voor anonieme thread.

en: refresh a token pair
nl-nl: Een tokenpaar vernieuwen

en: refresh a token pair (refresh and access).
nl-nl: Een tokenpaar verversen (refresh en access).

en: reset a user's password by sending a reset password email
nl-nl: Het wachtwoord van een gebruiker opnieuw instellen door een e-mail met het wachtwoord opnieuw in te stellen

en: reset password
nl-nl: wachtwoord opnieuw instellen

en: reset your password
nl-nl: Wachtwoord opnieuw instellen

en: retrieve a user's details
nl-nl: De gegevens van een gebruiker ophalen

en: scheduled at
nl-nl: gepland om

en: sent at
nl-nl: laat dat

en: sent count
nl-nl: aantal verzonden berichten

en: something went wrong: {e!s}
nl-nl: Er ging iets mis: {e!s}

en: stats
nl-nl: staten

en: subject
nl-nl: onderwerp

en: template
nl-nl: sjabloon

en: thank you for signing up for %(project_name)s. please activate your account
                                by clicking the button below:
nl-nl: Bedankt voor het aanmelden bij %(project_name)s. Activeer je account door op de onderstaande knop te klikken:

en: the products this user has viewed most recently (max 48), in reverse‐chronological order
nl-nl: De producten die deze gebruiker het laatst heeft bekeken (max 48), in omgekeerd-chronologische volgorde.

en: the token is invalid
nl-nl: Het token is ongeldig

en: the token is valid
nl-nl: The token is valid

en: the user's b64-encoded uuid who referred the new user to us.
nl-nl: De b64-gecodeerde uuid van de gebruiker die de nieuwe gebruiker naar ons heeft doorverwezen.

en: token for secure one-click unsubscribe from campaigns
nl-nl: token voor veilig uitschrijven uit campagnes met één klik

en: token is invalid!
nl-nl: Token is invalid!

en: token_blacklisted
nl-nl: Token op zwarte lijst

en: total recipients
nl-nl: totaal aantal ontvangers

en: tracking ID
nl-nl: tracking-ID

en: unique ID for tracking opens and clicks
nl-nl: unieke ID voor het bijhouden van opens en clicks

en: unique identifier for the template
nl-nl: unieke identificatiecode voor de sjabloon

en: unselect this instead of deleting accounts
nl-nl: Deselecteer dit in plaats van accounts te verwijderen

en: unsubscribe token
nl-nl: afmeldtoken

en: update a user's details
nl-nl: De gegevens van een gebruiker bijwerken

en: user
nl-nl: Gebruiker

en: user does not exist
nl-nl: Gebruiker bestaat niet

en: user email address
nl-nl: E-mailadres gebruiker

en: user phone number
nl-nl: Telefoonnummer gebruiker

en: user profile image
nl-nl: Afbeelding gebruikersprofiel

en: user verification status
nl-nl: Verificatiestatus van de gebruiker

en: user's newsletter subscription status
nl-nl: Inschrijvingsstatus nieuwsbrief gebruiker

en: users
nl-nl: Gebruikers

en: verify a token
nl-nl: Een token verifiëren

en: we have received a request to reset your password. please reset your password
                                by clicking the button below:
nl-nl: We hebben een verzoek ontvangen om je wachtwoord opnieuw in te stellen. Klik op de knop hieronder om je wachtwoord opnieuw in te stellen:

en: when the campaign was actually sent
nl-nl: wanneer de campagne daadwerkelijk werd verstuurd

en: when to send the campaign (leave empty for manual send)
nl-nl: wanneer de campagne moet worden verzonden (laat leeg voor handmatige verzending)

en: wishlist
nl-nl: Verlanglijst

en: {name} does not exist: {uuid}
nl-nl: {name} bestaat niet: {uuid}!

en: {settings.PROJECT_NAME} | Activate Account
nl-nl: {settings.PROJECT_NAME} | Account activeren

en: {settings.PROJECT_NAME} | Reset Password
nl-nl: {settings.PROJECT_NAME} | Wachtwoord opnieuw instellen

en: {} campaign(s) cancelled.
nl-nl: {} campagne(s) geannuleerd.
