SCHON 2026.1 - en to ro-ro translation catalogue (206 entries)

en: Accounting
ro-ro: Contabilitate

en: All rights reserved
ro-ro: Toate drepturile rezervate

en: Anonymous or authenticated non-staff users send messages. Also supports action=ping.
ro-ro: Utilizatorii anonimi sau autentificați care nu fac parte din personal pot trimite mesaje. De asemenea, acceptă action=ping.

en: Assignee must be a staff user.
ro-ro: Destinatarul trebuie să fie un utilizator personal.

en: Campaign '{}' cannot be sent (status: {}).
ro-ro: Campania „{}” nu poate fi trimisă (stare: {}).

en: Campaign '{}' has no recipients. Prepare recipients first.
ro-ro: Campania „{}” nu are destinatari. Pregătiți mai întâi destinatarii.

en: Campaign '{}' is not in draft status.
ro-ro: Campania „{}” nu se află în stadiul de schiță.

en: Cancel campaign
ro-ro: Anulează campania

en: Cancelled
ro-ro: Anulat

en: Chat message
ro-ro: Mesaj de chat

en: Chat messages
ro-ro: Mesaje de chat

en: Chat thread
ro-ro: Fir de chat

en: Chat threads
ro-ro: Fire de chat

en: Clicked
ro-ro: A dat clic

en: Close selected threads
ro-ro: Închideți firele selectate

en: Closed
ro-ro: Închis

en: Content
ro-ro: Conținut

en: Documentation
ro-ro: Documentație

en: Draft
ro-ro: Proiect

en: Failed
ro-ro: Eșuat

en: For anonymous threads
ro-ro: Pentru subiecte anonime

en: HTML content
ro-ro: Conținut HTML

en: Handles refreshing of tokens for authentication purposes. This class is used to provide functionality for token refresh operations as part of an authentication system. It ensures that clients can request a refreshed token within defined rate limits. The view relies on the associated serializer to validate token refresh inputs and produce appropriate outputs.
ro-ro: Gestionează actualizarea jetoanelor în scopul autentificării. Această clasă este utilizată pentru a oferi funcționalitate pentru operațiunile de reîmprospătare a jetoanelor ca parte a unui sistem de autentificare. Se asigură că clienții pot solicita un jeton actualizat în limitele de viteză definite. Vizualizarea se bazează pe serializatorul asociat pentru a valida intrările de reîmprospătare a jetoanelor și pentru a produce ieșirile corespunzătoare.

en: Invalid attribute format: {attribute_pair}
ro-ro: Format de atribut invalid: {attribute_pair}!

en: Invalid unsubscribe token format.
ro-ro: Format token de dezabonare invalid.

en: Message must be 1..1028 characters.
ro-ro: Mesajul trebuie să aibă 1..1028 caractere.

en: Metadata
ro-ro: Metadate

en: Open
ro-ro: Deschis

en: Open selected threads
ro-ro: Deschideți firele selectate

en: Opened
ro-ro: Deschis

en: Pending
ro-ro: În așteptare

en: Per-thread staff channel
ro-ro: Canalul personalului pe fir

en: Prepare recipients (subscribed users)
ro-ro: Pregătiți destinatarii (utilizatorii abonați)

en: Preparing recipients for campaign '{}'.
ro-ro: Pregătirea destinatarilor pentru campania „{}”.

en: Preview
ro-ro: Previzualizare

en: Reply, close, and ping within a specific thread.
ro-ro: Răspundeți, închideți și trimiteți mesaje ping în cadrul unui anumit subiect.

en: Represents a User entity with customized fields and methods for extended functionality. This class extends the AbstractUser model and integrates additional features like custom email login, validation methods, subscription status, verification, and attributes storage. It also provides utilities for managing recently viewed items and token-based activation for verifying accounts. The User model is designed to handle specific use cases for enhanced user management.
ro-ro: Reprezintă o entitate utilizator cu câmpuri și metode personalizate pentru funcționalitate extinsă. Această clasă extinde modelul AbstractUser și integrează caracteristici suplimentare, cum ar fi autentificarea prin e-mail personalizat, metode de validare, starea abonamentului, verificarea și stocarea atributelor. De asemenea, oferă utilitare pentru gestionarea elementelor vizualizate recent și activare pe bază de token pentru verificarea conturilor. Modelul User este conceput pentru a gestiona cazuri de utilizare specifice pentru gestionarea îmbunătățită a utilizatorilor.

en: Represents a view for getting a pair of access and refresh tokens and user's data. This view manages the process of handling token-based authentication where clients can get a pair of JWT tokens (access and refresh) using provided credentials. It is built on top of a base token view and ensures proper rate limiting to protect against brute force attacks.
ro-ro: Reprezintă o vizualizare pentru obținerea unei perechi de jetoane de acces și de actualizare și a datelor utilizatorului. Această vizualizare gestionează procesul de gestionare a autentificării bazate pe jetoane, în care clienții pot obține o pereche de jetoane JWT (acces și reîmprospătare) utilizând acreditările furnizate. Aceasta este construită pe o vizualizare de bază a jetoanelor și asigură limitarea corespunzătoare a ratei pentru a proteja împotriva atacurilor prin forță brută.

en: Represents a view for verifying JSON Web Tokens (JWT) using specific serialization and validation logic.
ro-ro: Reprezintă o vizualizare pentru verificarea JSON Web Tokens (JWT) utilizând o serializare specifică și o logică de validare.

en: Scheduled
ro-ro: Programat

en: Scheduling
ro-ro: Programare

en: Send campaign now
ro-ro: Trimiteți campania acum

en: Sending
ro-ro: Trimitere

en: Sent
ro-ro: Târziu

en: Staff
ro-ro: Personal

en: Staff inbox control
ro-ro: Controlul inbox-ului personalului

en: Staff-only actions: list_open, assign, reply, close, ping. Unified event payloads are emitted.
ro-ro: Acțiuni rezervate personalului: list_open, assign, reply, close, ping. Sunt emise sarcini utile de eveniment unificate.

en: Started sending campaign '{}'.
ro-ro: A început trimiterea campaniei „{}”.

en: Statistics
ro-ro: Statistici

en: System
ro-ro: Sistemul

en: Unsubscribe
ro-ro: Dezabonare

en: Unsubscribe token is required.
ro-ro: Este necesar un token de dezabonare.

en: User
ro-ro: Utilizator

en: User messages entrypoint
ro-ro: Punctul de intrare al mesajelor utilizatorului

en: User not found.
ro-ro: Utilizator neidentificat.

en: User view set implementation.
    Provides a set of actions that manage user-related data such as creation, retrieval, updates, deletion, and custom actions including password reset, avatar upload, account activation, and recently viewed items merging. This class extends the mixins and GenericViewSet for robust API handling.
ro-ro: Implementarea setului de vizualizări ale utilizatorului.
    Oferă un set de acțiuni care gestionează datele legate de utilizator, cum ar fi crearea, recuperarea, actualizările, ștergerea și acțiunile personalizate, inclusiv resetarea parolei, încărcarea avatarului, activarea contului și îmbinarea elementelor vizualizate recent. Această clasă extinde mixinele și GenericViewSet pentru o gestionare robustă a API.

en: Valid email is required for anonymous chats.
ro-ro: Pentru chat-urile anonime este necesar un e-mail valid.

en: Verify a token (refresh or access).
ro-ro: Verificarea unui jeton (reîmprospătare sau acces).

en: We're searching for the operator to answer you already, hold by!
ro-ro: Căutăm operatorul care să vă răspundă deja, așteptați!

en: You are already unsubscribed.
ro-ro: V-ați dezabonat deja.

en: You cannot jump over your head!
ro-ro: Nu poți sări peste capul tău!

en: You have been successfully unsubscribed from our emails.
ro-ro: V-ați dezabonat cu succes de la e-mailurile noastre.

en: You received this email because you subscribed to our newsletter.
ro-ro: Ați primit acest e-mail deoarece v-ați abonat la buletinul nostru informativ.

en: account already activated!
ro-ro: Ați activat deja contul...

en: account already activated...
ro-ro: Contul a fost deja activat...

en: activate
                                        account
ro-ro: Activați
                                        cont

en: activate a user's account
ro-ro: Activați contul unui utilizator

en: activate your account
ro-ro: Activează-ți contul

en: activation link is invalid or account already activated
ro-ro: Linkul de activare este invalid sau contul este deja activat

en: activation link is invalid!
ro-ro: Linkul de activare este invalid!

en: activation token
ro-ro: Jeton de activare

en: additional info
ro-ro: Informații suplimentare

en: address set
ro-ro: Adrese

en: all rights reserved
ro-ro: Toate drepturile rezervate

en: alternative text for accessibility
ro-ro: text alternativ pentru accesibilitate

en: assignee must be a staff user.
ro-ro: cesionarul trebuie să fie un utilizator personal.

en: attributes
ro-ro: Atribute

en: attributes may be used to store custom data
ro-ro: Atributele pot fi utilizate pentru a stoca date personalizate

en: attributes must be a dictionary
ro-ro: `attributes` trebuie să fie un dicționar

en: available variables
ro-ro: variabile disponibile

en: avatar
ro-ro: Avatar

en: balance
ro-ro: Echilibru

en: best regards,<br>The %(project_name)s team
ro-ro: Cele mai bune salutări,<br>Echipa %(project_name)s

en: best regards,<br>the %(project_name)s team
ro-ro: Cele mai bune salutări,<br>echipa %(project_name)s

en: blacklisted token
ro-ro: Token pe lista neagră

en: blacklisted tokens
ro-ro: Jetoane pe lista neagră

en: business identificator is required when registering as a business
ro-ro: Identificatorul de întreprindere este necesar în momentul înregistrării ca întreprindere

en: campaign
ro-ro: campanie

en: campaign recipient
ro-ro: destinatarul campaniei

en: campaign recipients
ro-ro: destinatarii campaniei

en: clicked at
ro-ro: a făcut clic pe

en: clicked count
ro-ro: număr de clicuri

en: confirm a user's password reset
ro-ro: Confirmați resetarea parolei unui utilizator

en: create a new user
ro-ro: Creați un utilizator nou

en: delete a user
ro-ro: Ștergeți un utilizator

en: descriptive name for the image
ro-ro: denumire descriptivă pentru imagine

en: documentation of available template variables
ro-ro: documentația variabilelor disponibile în șabloane

en: email
ro-ro: E-mail

en: email body content - supports {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}
ro-ro: conținutul corpului e-mailului - acceptă {{ user.first_name }}, {{ user.email }}, {{ project_name }}, {{ unsubscribe_url }}

en: email campaign
ro-ro: campanie prin e-mail

en: email campaigns
ro-ro: campanii prin e-mail

en: email image
ro-ro: imagine e-mail

en: email images
ro-ro: imagini e-mail

en: email subject line - supports {{ variables }}
ro-ro: subiectul e-mailului - acceptă {{ variables }}

en: email template
ro-ro: șablon de e-mail

en: email template to use for this campaign
ro-ro: șablon de e-mail de utilizat pentru această campanie

en: email templates
ro-ro: șabloane de e-mail

en: error details if sending failed
ro-ro: detalii despre eroare dacă trimiterea a eșuat

en: error message
ro-ro: mesaj de eroare

en: failed count
ro-ro: numărare eșuată

en: first_name
ro-ro: Numele și prenumele

en: group
ro-ro: Grup

en: groups
ro-ro: Grupuri

en: handle avatar upload for a user
ro-ro: Gestionarea încărcării avatarului pentru un utilizator

en: hello %(user_first_name)s,
ro-ro: Bună ziua %(user_first_name)s,

en: if the button above does not work, please copy and paste the following URL
                                into your web browser:
ro-ro: Dacă butonul de mai sus nu funcționează, vă rugăm să copiați și să lipiți următoarea adresă URL
                                în browserul dvs. web:

en: if you did not send this request, please ignore this
                                email.
ro-ro: dacă nu ați trimis această cerere, vă rugăm să ignorați acest
                                e-mail.

en: image
ro-ro: imagine

en: image file to use in email templates
ro-ro: fișier imagine pentru utilizare în șabloanele de e-mail

en: image preview
ro-ro: previzualizare imagine

en: important dates
ro-ro: Date importante

en: internal name for the campaign
ro-ro: denumirea internă a campaniei

en: internal name for the template
ro-ro: numele intern al șablonului

en: invalid phone number format. the number must be entered in the format: "+999999999". up to 15 digits allowed.
ro-ro: Format invalid al numărului de telefon. Numărul trebuie să fie introdus în formatul: "+999999999". Sunt permise până la 15 cifre.

en: invalid token
ro-ro: Jeton invalid

en: is verified
ro-ro: Este verificat

en: is_active
ro-ro: Este activ

en: is_subscribed
ro-ro: Este abonat

en: language is one of the {settings.LANGUAGES} with default {settings.LANGUAGE_CODE}
ro-ro: Limba este una dintre {settings.LANGUAGES} cu implicit {settings.LANGUAGE_CODE}

en: last_name
ro-ro: Numele de familie

en: logo
ro-ro: Logo

en: malformed email
ro-ro: E-mail malformat

en: malformed email: {email}
ro-ro: e-mail malformat: {email}

en: malformed phone number: {phone_number}
ro-ro: Număr de telefon malformat: {phone_number}!

en: merge client-stored recently viewed products
ro-ro: Fuzionați produsele recent vizualizate stocate de client

en: must set token_class attribute on class.
ro-ro: Trebuie să setați atributul token_class pe clasă!

en: name
ro-ro: nume

en: no active account
ro-ro: Nu s-a găsit niciun cont activ

en: no user uuid claim present in token
ro-ro: În jeton nu este prezentă nicio cerere uuid a utilizatorului

en: obtain a token pair
ro-ro: Obțineți o pereche de jetoane

en: obtain a token pair (refresh and access) for authentication.
ro-ro: Obțineți o pereche de jetoane (refresh și access) pentru autentificare.

en: opened at
ro-ro: deschis la

en: opened count
ro-ro: număr deschis

en: order
ro-ro: Comandă

en: orders
ro-ro: Ordine

en: outstanding token
ro-ro: Simbol excepțional

en: outstanding tokens
ro-ro: Jetoane restante

en: partially update a user's details
ro-ro: actualizarea parțială a detaliilor unui utilizator

en: password reset confirmation
ro-ro: Confirmarea resetării parolei

en: password reset successfully
ro-ro: Parola a fost resetată cu succes!

en: password too weak
ro-ro: Parola este prea slabă

en: passwords do not match
ro-ro: Parolele nu se potrivesc

en: permissions
ro-ro: Permisiuni

en: personal info
ro-ro: Informații personale

en: phone_number
ro-ro: Număr de telefon

en: plain text content
ro-ro: conținut text simplu

en: plain text fallback (auto-generated if empty)
ro-ro: text simplu de rezervă (generat automat dacă este gol)

en: preview
ro-ro: previzualizare

en: provide user or email for anonymous thread.
ro-ro: furnizați utilizatorul sau adresa de e-mail pentru firul anonim.

en: refresh a token pair
ro-ro: Reîmprospătați o pereche de jetoane

en: refresh a token pair (refresh and access).
ro-ro: Actualizați o pereche de jetoane (actualizare și acces).

en: reset a user's password by sending a reset password email
ro-ro: Resetați parola unui utilizator prin trimiterea unui e-mail de resetare a parolei

en: reset password
ro-ro: resetați parola

en: reset your password
ro-ro: Resetați parola

en: retrieve a user's details
ro-ro: Recuperarea detaliilor unui utilizator

en: scheduled at
ro-ro: programat la

en: sent at
ro-ro: târziu

en: sent count
ro-ro: număr trimis

en: slug
ro-ro: servitori

en: something went wrong: {e!s}
ro-ro: Ceva nu a mers bine: {e!s}

en: stats
ro-ro: stat

en: status
ro-ro: statut

en: subject
ro-ro: subiect

en: template
ro-ro: șablon

en: thank you for signing up for %(project_name)s. please activate your account
                                by clicking the button below:
ro-ro: Vă mulțumim pentru înscrierea la %(project_name)s. Vă rugăm să vă activați contul făcând clic pe butonul de mai jos:

en: the products this user has viewed most recently (max 48), in reverse‐chronological order
ro-ro: Produsele pe care acest utilizator le-a vizualizat cel mai recent (max 48), în ordine cronologică inversă.

en: the token is invalid
ro-ro: Jetonul nu este valabil

en: the token is valid
ro-ro: Jetonul este valid

en: the user's b64-encoded uuid who referred the new user to us.
ro-ro: Uuid codificat b64 al utilizatorului care ne-a recomandat noul utilizator.

en: token for secure one-click unsubscribe from campaigns
ro-ro: token pentru dezabonarea sigură dintr-un singur clic din campanii

en: token is invalid!
ro-ro: Token-ul nu este valabil!

en: token_blacklisted
ro-ro: Token pe lista neagră

en: total recipients
ro-ro: numărul total de destinatari

en: tracking ID
ro-ro: ID de urmărire

en: unique ID for tracking opens and clicks
ro-ro: ID unic pentru urmărirea deschiderilor și clicurilor

en: unique identifier for the template
ro-ro: identificator unic pentru șablon

en: unselect this instead of deleting accounts
ro-ro: Deselectați acest lucru în loc să ștergeți conturile

en: unsubscribe token
ro-ro: token de dezabonare

en: update a user's details
ro-ro: Actualizarea detaliilor unui utilizator

en: user
ro-ro: Utilizator

en: user does not exist
ro-ro: Utilizatorul nu există

en: user email address
ro-ro: Adresa de e-mail a utilizatorului

en: user phone number
ro-ro: Numărul de telefon al utilizatorului

en: user profile image
ro-ro: Imagine profil utilizator

en: user verification status
ro-ro: Statutul de verificare al utilizatorului

en: user's newsletter subscription status
ro-ro: Starea abonării utilizatorului la buletinul informativ

en: users
ro-ro: Utilizatori

en: verify a token
ro-ro: Verificarea unui jeton

en: we have received a request to reset your password. please reset your password
                                by clicking the button below:
ro-ro: Am primit o cerere de resetare a parolei dumneavoastră. Vă rugăm să vă resetați parola făcând clic pe butonul de mai jos:

en: when the campaign was actually sent
ro-ro: când campania a fost efectiv trimisă

en: when to send the campaign (leave empty for manual send)
ro-ro: când să trimiteți campania (lăsați necompletat pentru trimitere manuală)

en: wishlist
ro-ro: Lista dorințelor

en: {name} does not exist: {uuid}
ro-ro: {name} nu există: {uuid}!

en: {settings.PROJECT_NAME} | Activate Account
ro-ro: {settings.PROJECT_NAME} | Activare cont

en: {settings.PROJECT_NAME} | Reset Password
ro-ro: {settings.PROJECT_NAME} | Resetați parola

en: {} campaign(s) cancelled.
ro-ro: Campanie (campanii) anulată (anulate).
